Microsoft klar med Vista-afløser i 2009

Microsofts afløser for Windows Vista ser ud til at ramme handlen allerede om to et halvt år. Brugergrænsefladen og filstrukturen vil være radikalt anderledes end tidligere, lyder det om det kommende styresystem, Vienna.

Endnu mens Windows Vista er på vej ud i butikkerne svirrer rygterne om softwaregiganten Microsofts næste operativsystem.

Windows Vienna er den interne betegnelse for styresystemet, der forventes at være køreklart i 2009 – blot to år efter Vista har ramt butiks-hylderne.

Vicepræsident for Microsofts udviklingsafdeling, Ben Fathi, vil dog ikke afsløre for mange detaljer omkring lanceringen, og om Vienna overhovedet er det endelige navn.

- Vi har fået at vide, at vi ikke må bruge Vienna offentligt, lyder den hemmelighedsfulde udmelding fra Ben Fathi ifølge Computerworlds norske søsterblad.

Der er endnu ikke sluppet meget viden om afløseren for Windows Vista.

Klare tidsmål

Ben Fathi fortæller dog, at gabet mellem XP og Vista tog fem år, og målet er at få Vienna på gaden inden to et halvt år.

Med hensyn til funktionaliteten vil der være grundlæggende ændringer i operativsystemets brugergrænseflade samt filstruktur, men Ben Fathi vil ikke fortælle, hvordan det kommer til at se ud i detaljer.

- I løbet af de kommende måneder vil vi langsomt løfte sløret for det kommende styresystem, siger han til Computerworlds norske søsterblad.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere