Danmark får måske varslingscenter til cyber-krig

Danmark skal være bedre rustet mod cyber-angreb fra fjendtlige enheder, der ønsker at sende botnets mod landet.

Danske private og offentlige hjemmesider skal beskyttes bedst muligt.

Derfor slår IT- og Telestyrelsen til lyd for i en endnu ikke offentliggjort rapport at oprette et statsligt it-varslingscenter.

"Der kommer hele tiden flere og mere avancerede teknikker til i udformningen af virus og it-trusler, og vi har senest set, hvor galt det kan gå i Estland med hensyn til angreb over netværk," siger Thomas Kristmar fra it-sikkerhedskontoret i IT- og Telestyrelsen.

Han understreger dog, at ideen om det statslige it-overvågningscenter ikke er affødt af krisen i Estland.

Her har flere millioner computere været brugt i såkaldt distribuerede denial-of-service angreb (ddos-angreb), der i over seks uger lagt offentlige og private servere ned på stribe efter flytningen af en russisk bronze-statue fra Anden Verdenskrig.

"Denial-of-service-angreb er nemt at opspore og lukke for. Men når vi taler om ddos -angreb i såkaldte bot-netværk, så kræver det mange ressourcer at bekæmpe," forklarer Thomas Kristmar som grunden for oprettelsen af et it-vagtværn herhjemme.

Manglende tilgængelighed

IT- og Telestyrelsen anser faren i Danmark for at ligge i manglende tilgængelighed på danske hjemmesider, hvor effekten sideløbende kunne være afsendelsen af spam og afpresning i form af trusler om at lægge hjemmesider ned, hvis der ikke falder en kontant betaling.

Danmark var senest hærget af ddos-angreb i forbindelsen med nedlæggelsen af både Jyllands-Postens og Politikens hjemmesider sidste år, da Muhammed-krisen var i sine værste uger.

USA frygter kinesisk trussel

I eksempelvis USA ser man ikke let på truslen om cyber-angreb fra en potentiel fjende.

Det amerikanske Forsvarsministerium oplyser i en rapport til Kongressen fra 2007, at den kinesiske hær er i besiddelse af soldater, der kan programmere virus og implementere den på amerikanske computere og netværk.

Samtidigt skulle Kina være i gang med at udvikle et forsvarssystem, så noget lignende ikke skulle ske i på kinesisk hjemmebane.

Det amerikanske forsvarsministerium anslår, at Kina siden 2005 har arbejdet på scenarier, hvor det skulle slå først i en eventuel cyberkrig mod fjendtlige styrker.

Dansk forslag skal i høring

Thomas Kristmar ønsker ikke at oplyse, hvor meget et varslingscenter vil koste eller om Politiets Efterretningstjeneste, Forsvarets Efterretningstjeneste eller anden enhed skal sidde som øverste myndighed på centeret.

IT- og Telestyrelsens forslag er nemlig endnu ikke godkendt, da det politiske apparat ikke har vurderet relevansen af al indholdet i styrelsens rapport.

Styrelsens forslag vil blive sendt i høring om en uges tid, og derefter vil det blive politisk besluttet, hvordan og om Danmark skal have oprettet det statslige varslingscenter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S