Tirsdagens aviser om it

Flere på vej med SMS-lån. Opkøb klargør Platon til nyt udlandsfremstød. Handstep-stifter krydser Nordsøen.

Flere på vej med SMS-lån

Flere udbydere af hurtige SMS-lån med tårnhøje omkostninger er på vej til Danmark. Udbyderne af de dyre lån bruger bankernes infrastruktur til at få deres forretningsmodel til at fungere. Den første udenlandske udbyder bliver efter alt at dømme SMS Kviklån, der er ejet af det finske selskab Suomen Viestilaina. (Berlingske Tidende)

Opkøb klargør Platon til nyt udlandsfremstød

Efter rekordår åbner det specialiserede information management-konsulenthus Platon med købet af Aplaton nu døren for et nyt forretningsområde, der skal sikre fremtidens vækst uden for Norden. (Børsen)

Handstep-stifter krydser Nordsøen

Det danske softwarehus Handstep, der har specialiseret sig i udvikling af it-systemer til håndholdte computere, har rullet løberen over Nordsøen for i første omgang at få gang i salget af skræddersyede systemer i Storbritannien, men også for at benytte etableringen der som et brohoved for en kommende europæisk satsning i større stil. (Børsen)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo