Deutche Telekom forhandler om iPhone

Deutsche Telekom forhandler med Apple om en iPhone-aftale. Aftaler med andre selskaber ved at være på plads.

Artikel top billede

Det forlyder, at Apple inden længe vil løfte sløret for endnu en distributionspartner - muligvis norske Telenor, der blandt andet ejer danske Sonofon og Cybercity.

Tysklands største teleselskab, Deutsche Telekom, er i gang med drøftelser med Apple om en forhandler-aftale om det tyske marked for den meget omtalte iPhone.

Det tyske selskab forventer, at drøftelserne snart er færdige, og at Apple kort tid derefter vil udsende en meddelelse om, hvem der bliver Apples distributions-partner i Tyskland.

"Vi har haft samtaler med Apple. Vi har ikke mere at sige for tiden," lyder det fra Hamid Akhavan fra T-Mobile.

Tre europæiske aftaler

Der er i den seneste tid begyndt at svirre brancherygter om, at Apple har indgået aftaler med tyske T-Mobile, franske Orange og britiske O2.

Samtidig forlyder det, at Apple inden længe vil løfte sløret for endnu en distributionspartner - muligvis norske Telenor, der blandt andet ejer danske Sonofon og Cybercity.

Apple holder fortsat kortene tæt ind til kroppen, når det handler om planerne på det europæiske marked.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S