Open source-folk jubler efter dansk OOXML-nederlag

Hos kommercielle open source folk er der glæde ovenpå Dansk Standards beslutning om ikke at stemme ja til ISO-certificeringen af OOXML.

Artikel top billede

Morten Kjærsgaard er en tilfreds mand efter weekendens afgørelse i Dansk Standard.

Formand for Open Source Leverandørforeningen i Danmark, Morten Kjærsgaard, er begejstret for Dansk Standards beslutning om at stemme nej til ISO-certificeringen af Microsofts åbne dokument format OOXML.

"Jeg synes det er meget flot, at Dansk Standard har fulgt sin egen procedure frem for bare at stemme om resultatet som i Sverige, hvor musklerne jo ville have haft en altafgørende betydning. Tilliden til Dansk Standard er virkelig blevet styrket efter dette her," siger Morten Kjærsgaard efter weekendens beslutning i Dansk Standard.

Han glæder sig nu til resultatet af Microsofts arbejde i de kommende måneder med at løse de tekniske problemstillinger, som Dansk Standard har udpeget.

"Vi vil se postivit på en certificering af OOXML, hvis de tekniske forhindringer bliver ryddet af vejen," siger han.

Klar sejr for åbne standarder

Hos Oracle ser man også positivt på beslutningen.

"Det er en klar sejr for åbne standarder. Vi forventer nu, at ISO vil sikre en grundig behandling af kritikpunkterne, så OOXML - hvis den bliver certificeret - er uden bindinger til proprietær teknologi, og kan implementeres problemfrit på alle platforme," siger administrerende direktør i Oracle Danmark, Thomas Gregers Honoré.

Han mener, at ISO bør lytte meget grundigt til brugerne, som ifølge Thomas Gregers Honoré, giver udtryk for, at de kun ønsker én fælles standard på området for XML-baseret dokumentudveksling samt følger interoperabilitets-forsøgene mellem ODF og OOXML i den offentlige sektor i Danmark meget tæt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S