Artikel top billede

Millionregn over open source-folket

Sun udlover over fem millioner kroner om året til community-baseret open source-innovation.

For at få gang i open source-innovationen uddeler Sun nu et årligt beløb på over fem millioner til udviklere af open source-applikationer.

Projektet er blevet døbt Open Source Community Innovation Awards Program, og Sun har øremærket pengene til udviklere, som udmærker sig gennem de Sun-drevne projketer.

Konkurrencen starter midt i januar 2008 og involverer seks projekter, nemlig OpenOffice, GlashFish, OpenSolaris, OpenSparc, OpenJDK og NetBeans.

Vores blodåre

Det er op til de enkelte projekter at vælge bedømmelseskriterierne for, hvordan pengene skal distribueres.

Vinderne bliver præsenteret i august 2008.

"Udvikler-communities er hjertet i teknologiindustrien, de driver innovationen, og de er Suns blodårer," siger administrerende direktør Jonathan Schwarts, Sun Microsystems.

"Det er essentielt for os at støtte open source-communities og den innovation, der er omkring dem. Det har højeste prioritet hos os," siger Jonathan Schwarts som begrundelse for pengepræmierne.

"Jeg glæder mig meget til at se den kreativitet, passion og intensitet, der gerne skulle komme fra de medvirkende i vores projekt."

Det har desværre ikke været muligt at få en kommentar fra hverken Sun eller OpenOffice i Danmark.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Customer Experience - Lad viden, overblik og data drive den gode kundeoplevelse

Er du klar til at lade dig inspirere af andres erfaringer med, hvordan du automatiserer indsatsen for at øge tilfredshed og loyalitet?

11. juni 2025 | Læs mere


CISO Challenges 2025

Styrk din virksomheds sikkerhed med avanceret Cybersikkerhed. Kom med når vi denne dag stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og diskussioner rundt om bordene vil vi blandt andet sætte fokus på, hvordan man skaber en sikker organisation med de midler, man nu engang har til rådighed.

12. juni 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere