It-branchen vil sætte alle sejl for at pifte image op

It-brancheforeningerne erkender, at de skal op i gear, hvis det støvede it-image skal lyse tiltrækkende. It-natten skal ikke stå alene.

Artikel top billede

Hos it-brancheforeningerne ITEK under Dansk Industri og IT-Branchen lyder det samstemmende, at det er nødvendigt at optrappe arbejdet med at forbedre it-branchen.

Det sker, efter Computerworld kan fortælle, at it-branchens image hamrer nedad hos de unge.

"De to foreninger skal gå sammen, og det gør vi også med it-natten, men det skal have endnu mere skrue." siger direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri.

Han forklarer, at it-natten skal følges op med flere initiativer.

"Helge Sander har netop lovet os to millioner kroner til en rekrutteringskampagne, hvis vi selv kan skaffe det samme beløb. Og det skal vi simpelthen," siger Tom Togsverd.

Han fortæller, at ITEK er i løbende dialog med et bureau, og det er planen at begynde med de såkaldte lavthængende frugter med for eksempel viral markedsføring.

Tom Togsverd peger på, at ITEK forsøger at fange gymnasieeleverne på deres egen banehalvdel ved at blandt andet at afholde en dag for samtlige erhvervsvejledere på gymnasierne.
Her skal vejlederne oplyses om de mangfoldige muligheder i branchen.

Gylling: Op i gear
Hos IT-Branchen deler formand Lars Monrad-Gylling bekymringen over udviklingen med it-virksomheder, der rasler ned at brand-ranglisterne.

"Men vi gør skam også noget og planlægger i øvrigt at gøre meget mere" siger han.

Han gør dog opmærksom på, at en forening som IT-Branchen har et en-cifret million-budget, og med flere jern i ilden betyder det, at foreningen har svært ved at sætte store beløb af til enkelte sager.

"I realiteten består kunsten i at iscenesætte, at medlemsvirksomheder og andre parter trækker i samme retning." siger han.

Han peger også på it-natten som et godt fælles projekt med ITEK.

Senere i år kommer der en fælles praktikuge, hvor foreningen vil opfordre og støtte medlemsvirksomhederne i at åbne dørene for skolepraktikanter i hele landet.

"Vi er nu i fremdrift, og emnet fylder meget i vores diskussioner," siger Lars Monrad-Gylling.

Samtidig står man overfor et gearskifte med en endnu ikke offentliggjort strategi.

"I realiteten forventer jeg, at dette område bliver den største enkeltpost i ITB's budget i indeværende år. Tidligere var det næsten ikke eksisterende, så det fortæller lidt om prioriteringen." siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job