Pirate Bay: Tele2 bør afvise blokerings-krav

Pirate Bay vil forsøge at få Tele2 til at anke den kendelse fra fogedretten, der tvinger Tele2 til at blokere for Pirate Bay. Blokeringen kan være ulovlig, mener Pirate Bay.

Artikel top billede

Folkene bag svenske The PirateBay rettede mandag henvendelse til internetudbyderen Tele2 for at få et møde i stand.

Det bekræfter Nicholai Pfeiffer, der er regulatorisk chef hos Tele2.

”Vi er i går blevet kontaktet af PirateBay. Men der er ikke sat noget møde op,” siger Nicholai Pfeiffer.

Henvendelsen fra The PirateBay kom mandag, samme dag som pladebranchens interesseorganisation IFPI offentliggjorde en fogedretskendelse om, at Tele2 skal spærre kundernes adgang til den omdiskuterede svenske torrentsite.

”Vi har svaret tilbage, at vi er nødt til at afvente afgørelsen i sagen, før vi kan tage stilling til det,” siger Nicholai Pfeiffer.

Lus mellem to negle

Ifølge Nicholai Pfeiffer viser henvendelsen netop det scenario, som teleselskabet gerne vil undgå, nemlig at sidde som dommer mellem to parter.

”Vi vil ikke sidde og være dommer. Vi er klar over, at der er to sider, der har nogle synspunkter. Vi synes jo lige præcis, at denne situation, hvor vi pludselig står mellem to parter, er dybt uhensigtsmæssig,” siger Nicholai Pfeiffer.

Derfor kan han endnu ikke svare på, om Tele2 vil sige ja til et møde med folk fra The Pirate Bay.

”Det er jo en splid mellem Antipiratgruppen og Pirate Bay. Og nu står vi her og bliver lige pludselig en part mellem to parter,” siger han.

Venter på afgørelse

Det er ikke kun Tele2, der venter på fogedrettens udsendelse af den kendelse som Retten på Frederiksberg afsagde i tirsdags om spærringen af det omdiskuterede svenske torrentsite piratebay.org.

Også IFPI og The Pirate Bay venter, ligesom andre interesserede, på at få mulighed for at læse selve ordlyden af den allerede omdiskuterede kendelse.

PirateBay i kontakt med teleselskab

Hos The Pirate Bay bekræfter pressetalsmand Peter Sunde, at folk bag sitet har været i kontakt med Tele2 mandag.

Han fortæller, at man på mødet vil forsøge at overtale Tele2 til at anke kendelsen. Det skal ske ved at forklare Tele2, hvad Pirate Bay vil gøre, hvis spærringen effektueres.

”Så vil vi forsøge at overtale så mange som muligt til at skifte internetleverandør for at overtale Tele2 til at anke dommen,” siger Peter Sunde.

Peter Sunde fortæller, at PirateBay dog helst vil have, at Tele2 anker dommen med det samme af egen drift.

Tror kendelse kan være ulovlig

”Vi tror endda, at kendelsen kan være ulovlig,” siger Peter Sunde.

Det ulovlige består ifølge Peter Sunde i, at kendelsenovertræder europæiske handelsaftaler, fordi spærringen forhindrer selvstændige musikere, der udgiver musik gratis via Pirate Bay, i at distribuere deres værker via tjenesten.

Eksempler på bands og musikere, som benytter denne fremgangsmåde, er ifølge Peter Sunde Nine Inch Nails og Lamonde.

Selvom der ifølge Nicholai Pfeiffer ikke er planlagt noget møde, håber Peter Sunde at kunne mødes med det danske teleselskab allerede tirsdag.

"Vi vil tale med Tele2 i dag og se, om det kan lade sig gøre. Det afhænger af, hvornår fogedretsdommen kommer," siger Peter Sunde.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job