Pirate Bay: Tele2 bør afvise blokerings-krav

Pirate Bay vil forsøge at få Tele2 til at anke den kendelse fra fogedretten, der tvinger Tele2 til at blokere for Pirate Bay. Blokeringen kan være ulovlig, mener Pirate Bay.

Artikel top billede

Folkene bag svenske The PirateBay rettede mandag henvendelse til internetudbyderen Tele2 for at få et møde i stand.

Det bekræfter Nicholai Pfeiffer, der er regulatorisk chef hos Tele2.

”Vi er i går blevet kontaktet af PirateBay. Men der er ikke sat noget møde op,” siger Nicholai Pfeiffer.

Henvendelsen fra The PirateBay kom mandag, samme dag som pladebranchens interesseorganisation IFPI offentliggjorde en fogedretskendelse om, at Tele2 skal spærre kundernes adgang til den omdiskuterede svenske torrentsite.

”Vi har svaret tilbage, at vi er nødt til at afvente afgørelsen i sagen, før vi kan tage stilling til det,” siger Nicholai Pfeiffer.

Lus mellem to negle

Ifølge Nicholai Pfeiffer viser henvendelsen netop det scenario, som teleselskabet gerne vil undgå, nemlig at sidde som dommer mellem to parter.

”Vi vil ikke sidde og være dommer. Vi er klar over, at der er to sider, der har nogle synspunkter. Vi synes jo lige præcis, at denne situation, hvor vi pludselig står mellem to parter, er dybt uhensigtsmæssig,” siger Nicholai Pfeiffer.

Derfor kan han endnu ikke svare på, om Tele2 vil sige ja til et møde med folk fra The Pirate Bay.

”Det er jo en splid mellem Antipiratgruppen og Pirate Bay. Og nu står vi her og bliver lige pludselig en part mellem to parter,” siger han.

Venter på afgørelse

Det er ikke kun Tele2, der venter på fogedrettens udsendelse af den kendelse som Retten på Frederiksberg afsagde i tirsdags om spærringen af det omdiskuterede svenske torrentsite piratebay.org.

Også IFPI og The Pirate Bay venter, ligesom andre interesserede, på at få mulighed for at læse selve ordlyden af den allerede omdiskuterede kendelse.

PirateBay i kontakt med teleselskab

Hos The Pirate Bay bekræfter pressetalsmand Peter Sunde, at folk bag sitet har været i kontakt med Tele2 mandag.

Han fortæller, at man på mødet vil forsøge at overtale Tele2 til at anke kendelsen. Det skal ske ved at forklare Tele2, hvad Pirate Bay vil gøre, hvis spærringen effektueres.

”Så vil vi forsøge at overtale så mange som muligt til at skifte internetleverandør for at overtale Tele2 til at anke dommen,” siger Peter Sunde.

Peter Sunde fortæller, at PirateBay dog helst vil have, at Tele2 anker dommen med det samme af egen drift.

Tror kendelse kan være ulovlig

”Vi tror endda, at kendelsen kan være ulovlig,” siger Peter Sunde.

Det ulovlige består ifølge Peter Sunde i, at kendelsenovertræder europæiske handelsaftaler, fordi spærringen forhindrer selvstændige musikere, der udgiver musik gratis via Pirate Bay, i at distribuere deres værker via tjenesten.

Eksempler på bands og musikere, som benytter denne fremgangsmåde, er ifølge Peter Sunde Nine Inch Nails og Lamonde.

Selvom der ifølge Nicholai Pfeiffer ikke er planlagt noget møde, håber Peter Sunde at kunne mødes med det danske teleselskab allerede tirsdag.

"Vi vil tale med Tele2 i dag og se, om det kan lade sig gøre. Det afhænger af, hvornår fogedretsdommen kommer," siger Peter Sunde.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos