Pirate Bay-forbud gør det muligt at spærre Google

PirateBay-forbuddet er "et meget effektivt værktøj," der kan gøre det muligt at spærre for Google, siger it-advokat. "Ikke sandsynligt," siger tvivlende kollega.

Artikel top billede

Det danske forbud mod Pirate Bay sætter helt nye grænser for hvilke tjenester, det er muligt at spærre på den danske del af internettet.

Med den stadig dugfriske dommerkendelse i hånden har ophavsretshavere som IFPI (pladebranchens organisation) og FDV (videobranchens organisation) nemlig i yderste instans mulighed for at få spærret adgangen til Google i Danmark, hvis søgemaskinen indeholder henvisninger til ulovligt materiale.

Det siger Max Sørensen, der er it-advokat hos Dahl i Esbjerg.

Mange andre sites

Hvis fogedrettens kendelse mod Tele2 bliver stadfæstet af Landsretten kan kendelsen nemlig bruges til at spærre eller lukke en lang række andre sites som i opbygning minder om The Pirate Bay, fortæller it-advokaten.

”Så kan man jo også lukke andre lignende ting, som er krænkende. Det er et meget effektivt værktøj," siger Max Sørensen.

Dermed er der i princippet intet i vejen for, at kendelsen kan bruges til at spærre danske internetkunders adgang til verdens største søgemaskine Google.

”Det er en meget stor spiller. Men det er jo det, som dommen lægger op til,” siger Max Sørensen.

Ifølge Max Sørensen vil retten i Danmark være ligeglad med, om Google er et stort selskab eller ej.

”Det, som retten kommer frem til i denne her afgørelse er, at The PirateBay.org linker til ulovligt materiale. Det gør Google jo altså også,” siger Max Sørensen.

Ifølge it-advokaten lægger retten i kendelsen ”ubestridt til grund, at hjemmesiden thepiratebay.org fungerer som et indeks og søgemaskine, hvorefter brugerne af hjemmesiden kan få adgang til at hente filer fra hinanden.”

”Det kan du da også i Google,” siger Max Sørensen.

Han forklarer, at hvis man eksempelvis søger på kunstneren Alanis Morissette og mp3, så vil der dukke et direkte link op i Google, hvis søgemaskinen har indekseret...fortsættes

.... filen på en side ude i verden.

Ifølge Max Sørensen siger retten i kendelsen, at The Pirate Bay krænker ophavsretten, fordi hjemmesiden er populær, gør det muligt at søge, finde, og hente det ulovlige materiale.

Tæt på censur

Ifølge Max Sørensen vil Pirate Bay-sagen få langt mere vidtrækkende konsekvenser end Allofmp3-sagen.

Hos Allofmp3 linkede man direkte til en ftp-server, mens Pirate Bay bare er en søgeside, forklarer han.

”Det problematiske er jo, at den søgeside, ligesom Google eller Yahoo, kan bruges til at finde det her materiale,” siger Max Sørensen.

”Der er jo ikke noget materiale, der bliver fjernet her, det er jo bare adgangen. Det er jo tæt på at være censur,” siger Max Sørensen.

Forskellen ikke væsentlig

Men det mener Kasper Heine, it-advokat og partner hos Bvhd, ikke er tilfældet.

"For mig at se er det her ikke censur. Fogedretten har foretaget en vurdering og fundet det godtgjort, at indholdet på en hjemmeside i al væsentlighed krænker en række rettighedshaveres rettigheder," siger Kasper Heine.

Han mener ikke, at sagen væsentligt adskiller sig fra sagen om Allofmp3, selv om der hos Allofmp3 var adgang til ulovlige filer, mens der hos Pirate Bay primært er tale om henvisninger.

”Der er forskel. Men den forskel behøver ikke være relevant i forhold til, om indholdet krænker tredjemands rettigheder, og dermed bedømmelsen af, om Tele2 skal blokere eller ej,” siger Kasper Heine.

Ifølge it-advokaten handler sagen ikke om hvem, der gør de ulovlige materialer tilgængeligt.

I stedet handler sagen om, hvorvidt Tele2 medvirker til at andre gør noget, der efter fogedrettens opfattelse er ulovligt, forklarer Kasper Heine.

Google ikke i farezonen

Han mener ikke, det er sandsynligt, at Google risikerer at blive spærret på grundlag af Pirate Bay-forbudet.

En væsentlig bestanddel i kendelsen er nemlig ifølge Kasper Heine, at fogedretten vurderer, at den væsentligste del af det indhold, der bliver spredt på Pirate Bay, er ulovligt.

”Det er nok ikke umiddelbart nærliggende, at man ville nå til samme konklusion, hvis det var Google,” siger Kasper Heine.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S