Tele2 spærrer for Pirate Bay efter fogedforbud

Det er internetudbyderen Tele2, som er blevet pålagt at spærre kundernes adgang til internetsiden PirateBay.org. Firmaet mener, at sagen adskiller sig fra Allofmp3.

Artikel top billede

Det er den Telenor-ejede internetudbyder Tele2 som fogedretten har pålagt at spærre kundernes adgang til den omdiskuterede svenske internetside piratebay.org.

Det bekræfter regulatorisk chef hos Tele2, Nicholai Pfeiffer.

”Det er Tele2, der har fået fogedrettens kendelse imod sig i sidste uge,” siger Nicholai Pfeiffer til Computerworld.

Tager kendelse til efterretning

Han fortæller, at teleselskabet tager kendelsen til efterretning og efterlever den konkrete side, men at selskabet endnu ikke har modtaget den skriftlige udgave af kendelsen.

Den regulatoriske chef forventer dog, at kendelsen er fremme indenfor ganske kort tid.

Ifølge Nicholai Pfeiffer er der flere ting, der adskiller PirateBay-spærringen fra sagen om russiske Allofmp3, hvor Tele2 også blev påbudt at spærre for adgangen, ligesom selskabet blev påbudt at spærre for Allofmp3's afløser.

”Der var der tale om en konkret server, der havde materiale af rettighedskrænkende indhold liggende,” siger Nicholai Pfeiffer.

Imidlertid er Tele2 ifølge Nicholai Pfeiffer ikke sikker på, at det samme gør sig gældende i sagen om PirateBay.

”Vi vil jo meget nødigt være den, som sidder og tager stilling til, hvorvidt der er tale om et ulovligt eller ikke ulovligt forhold. Vi har bare måttet konstatere, at der har hersket tvivl, og derfor fandt vi, at det var nødvendigt at få fogedrettens kendelse i sagen, så det ikke blev os, der tog stilling i sagen,” siger Nicholai Pfeiffer.

Samme tekniske spærring

Dermed har IFPI ifølge Nicholai Pfeiffer i første omgang henvendt sig til Tele2 for at få lukket adgangen til den svenskdrevne internetside.

Dette afviste firmaet umiddelbart, hvorefter sagen altså er blevet afgjort i fogedretten, som har pålagt Tele2 at spærre kundernes adgang til sitet.

Eftersom firmaet endnu ikke kender de præcise præmisser i kendelsen, er det for tidligt at sige, hvad afgørelsen betyder i detaljer.

Men det ligger fast, at firmaet følger fogedrettens kendelse.

”Vi er nødt til at læse præmisserne i kendelsen for at kunne se, om dommerne har lagt vægt på noget andet, end det var tilfældet med Allofmp3,” siger Nicholai Pfeiffer.

Ifølge den regulatoriske chef rummer det ingen vanskeligheder at udføre den tekniske spærring af kundernes adgang til sitet.

”Der er jo tale om den samme lukningsmetode, som vi anvendte ved Allofmp3,” siger Nicholai Pfeiffer.

Lukker intet uden kendelse

Ifølge Nicholai Pfeiffer vil firmaet altid kræve, at der bliver afsagt en kendelse, før adgangen til en internetside spærres.

”Hvis der kommer en fuldstændig identisk sag, vil vi stadig afvente fogedrettens afgørelse. Men vi vil måske ikke gå ind og forsøge at modargumentere påny på de samme præmisser,” siger Nicholai Pfeiffer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job