Peer Kølendorf kan blive i IT-Branchen trods ballade

Hovedbestyrelsen i erhvervsorganisationen IT-Branchen har besluttet ikke at ekskludere den omstridte it-distributør Peer Kølendorf og selskabet Comitel trods intern uro i foreningens distributørudvalg.

Artikel top billede

Peer Kølendorf er stadig medlem af IT-Branchen efter dagens hovedbestyrelsesmøde.

På et møde i eftermiddag har hovedbestyrelsen i IT-Branchen besluttet, at selskabet Comitel og Peer Kølendorf kan blive som medlemmer. Der har ellers de seneste måneder været intern uro i foreningens udvalg for it-branchens distributører.

Sagen har fået en anden distributør, direktør Jørn Rosenmeier, til at melde sig ud af IT-Branchen i protest mod Peer Kølendorfs sæde i bestyrelsen.

Jørn Rosenmeier ville ikke være medlem af en forening, hvor han i forhold til skatteministeren skulle repræsenteres af en person, der har ejet et selskab, der har været involveret i momskarruseller.

Ophøjet ro

Men det tager hovedbestyrelsen i brancheforeningen med ophøjet ro. Formanden, administrerende direktør Lars Monrad-Gylling fra KMD, kalder i en pressemeddelelse stridighederne i distributørudvalget beklagelige.

Men brancheforeningen har ifølge pressemeddelelsen i en årrække haft en tæt dialog med Skat om, hvordan momskarruseller kan bekæmpes. Hovedbestyrelsen bakker op om distributørudvalgets indsats på området og giver to grunde til, at Comitel og Peer Kølendorf kan blive i foreningen:

"- at der ikke har været nogen sigtelse og der er ikke sket nogen domfældelse af Comitel og dettes datterselskab Comitel International for adfærd, der er i strid med ITBs etiske regningslinier, herunder hovedregel 1 om god brancheskik, ligesom der ikke er rejst nogen sigtelse eller foreligger nogen domfældelse af Peer Kølendorf for sådanne forhold.

- at der heller ikke er påpeget nogen konkret adfærd fra selskaberne Comitel og dettes datterselskab Comitel International eller fra personens Peer Kølendorfs side, der udgør en overtrædelse af IT-Branchens etiske retningslinier, herunder hovedregel 1 om god brancheskik. Peer Kølendorf har tværtimod vidnet for anklagemyndigheden mod eks-direktør Klaus Hansen fra Comitel International i den personlige straffesag mod denne."

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos