Camilla Gullits: Fint at ændre afregningsmodellen

Camilla Gullits, administrerende direktør, Traen Informationssystemer.

Artikel top billede

Tilbage til hovedartiklen

Hvad er gået galt, siden kunderne har en oplevelse af, at ESDH-systemerne ikke er testet grundigt nok?

"Vi mener ikke, at der er gået noget galt. Måske har kunder hos andre virksomheder udviklet FESD-løsninger som specialtilpassede løsninger og ikke som standardløsninger. Det har ikke været tilfældet med vores kunder.

At disse specialudviklede løsninger, ifølge journalisterne, ikke har den fornødne kvalitet, mener vi ikke har noget med FESD som rammeaftale at gøre.

Traen laver også specialudviklede løsninger, men de ligger uden for FESD-regi."

Har I undervurderet behovet for fejlretning og support?

"Nej, vi har ikke undervurderet vores kunders behov for fejlretning og support. Men den store kundetilgang, som fulgte med kommunalreformen, kom bag på os:
Fra januar 2006 til december 2007 fik vi 24 kunder implementeret og sat i drift.

I januar 2006 havde vi 15,5 henvendelser per kunde. I januar 2007 var den 12,7 - altså færre henvendelser per kunde.

I nominelle tal havde vi 188 kundesupporthenvendelser i december 2006 og 488 - altså næsten en tredobling - i måneden efter, januar 2007.

Vores supportafdeling arbejder målrettet hver eneste ag for at hjælpe vores kunder.

Faktisk viser tilfredshedsundersøgelsen fra januar 2008, at 82 procent af vores kunder mener, vi er ligeså gode eller bedre end andre softwareleverandører.

Tallene kunne blive endnu bedre og vi arbejder målrettet på at forbedre vores support blandt andet ved at skaffe flere dygtige medarbejdere."

Hvem har ansvaret?

Hvem har ansvaret for, at forventningerne ikke er blevet afstemt ordentligt, inden FESD blev sat i værk?

"Inden og under det forløb, der førte til en FESD-rammeaftale, blev der fra statslig, amtslig og kommunal side brugt meget store ressourcer på at sikre en god kravspecifikation."

Hvordan mener I at konkurrencen på FESD-området kan styrkes i den næste runde af FESD?

"Det er helt essentielt for et kommende FESD2, at innovationen ikke hæmmes.

I Traen håber vi, at FESD-standarderne bliver universelle for sags- og dokumenthåndterende systemer i det offentlige Danmark. På den måde sikres sammenhæng og interoperabilitet.

Og ikke mindst vil de relativt store forpligtigelser med standardiseringen for FESD-leverandørerne blive brugt aktivt, så de giver forretningsværdi til kunderne.

Kort sagt ønsker vi, at overlæggeren på FESD2-rammeaftalen sidder højt"

Hvordan stiller I jer i forhold til kundernes ønske om at lave om på afregningsmetoden, så der afregnes for leverancer, og så der også skal betales bod af prisen for udviklingstimer, hvis det bliver aktuelt?

"Det er helt fint med os at ændre afregningsmodellen. Vi leverer et standardsystem, og vi har både en model til kommuner samt en model for statslige og regionale kunder. Disse templates udvikler vi allerede løbende, så de kan imødekomme vores eksisterende og potentielle kunders krav."

Tilbage til hovedartiklen

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S