Cybercity rykker stikket ud på usenet efter brand

Tusinder af Cybercity kunder er uden usenet på anden uge. Cybercity har brugt diskene i andre servere efter brand.

Artikel top billede

Tusinder af Cybercity kunder har i ugevis ikke kunnet tilgå usenet, der er en af de ældste dele af internettet.

Det skyldes, at Cybercity efter en brand i et serverrum på Amager ved København har brugt nyhedsservernes diske i andre servere.

Det fortæller Peter Glüsing, der er pressechef hos Cybercity.

"I forbindelse med strømnedbruddet ude på Amager røg der en del diske. Og dem har vi simpelthen været nødt til at tage andre steder fra," siger Peter Glüsing.

Branden og strømafbrydelsen resulterede blandt andet i problemer for firmaets mailkunder.

Og for at få det hele til at virke, var firmaet nødt til at bytte om på serverne.

Dog ikke usenet. De manglende diske blev nemlig taget herfra, fortæller Peter Glüsing.

Usenet har laveste prioritet

Det er et bevist valg, at det blev nyhedsserverne som stod for skud, da der skulle findes reservediske efter branden på amager.

"Vi prioriterer ud fra det, vores organisation beder os om. Vi driver en forretning, hvor vi skal tjene nogle penge. Og for at sige det rent ud er Usenet noget af det, der kommer allernederst på prioritetslisten," siger Peter Glüsing.

Selvom usenet altså har en lav prioritet i forhold til resten af firmaets tjenester, har Cybercity ingen aktuelle planer om at lukke tjenesten ned lige nu, fortæller Peter Glüsing.

Firmaet sigter mod at give kunderne adgang til usenet i løbet af denne uge, så snart nye diske og geninstallerede servere er klar.

"Vi har været nødt til at bestille nye servere hjem, og det tager tid at restore dem, og lægge dem op igen, så de virker," siger Peter Glüsing.

FORTSÆTTES

Stadig mange brugere

Hos Uni-C, der driver blandt andet forskningsnettet, fortæller specialkonsulent og news-administrator Erik Mouritzen, at usenet trods en høj alder stadig bruges flittigt af en lang række brugere i Danmark.

På forskningsnettet har man således ikke målt nogen nævneværdig nedgang i antallet af brugere de sidste 10 år.

Derimod er datamængderne på usenet støt steget i løbet af de senere år.

Ifølge Erik Mouritzen skyldes dette formentlig den større udbredelse af bredbåndsforbindelser i landet.

"Der er mange som følger bestemte grupper, som er relateret til deres arbejde," siger Erik Mouritzen.

Dog vil Erik Mouritzen ikke udelukke, at interessen for usenet hos kunderne blandt kommercielle internetleverandører er dalene.

Ældre end www

Ifølge Erik Mouritzen er omkring 90 procent af indholdet på usenet binært indhold, mens resten er tekstbaseret debat om alt mellem himmel og jord fordelt på mindst 30.000 nyhedsgrupper.

I alt tilføres usenet omkring en terabyte data i døgnet. Netop det store indholdet af film og musik betyder, at ikke alle internetoperatører tilbyder kunderne adgang til nyhedsgrupper, som indeholder disse emner.

Usenet kom efter en udviklingsperiode til verden i 1979 og menes at være omkring 10 år ældre end World Wide Web.

Cybercity meddelte onsdag eftermiddag at usenet igen er i drift.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS