Danske Bank slår i bordet efter nyt IBM-nedbrud

Storbanken Danske Bank blev fredag igen ramt af et nedbrud hos IBM. Det giver ekstra indhold på et møde med IBM's ledelse i denne uge, hvor Danske Bank ventes at slå i bordet.

Artikel top billede

Mundvigene er blevet betydeligt strammere på Danske Banks it-direktør, efter at det umulige igen er sket for IBM.

Det skete i weekenden, hvor en fejl i en hardwarekomponent hos IBM igen gav problemer for bankgiganten, fordi et netværk hos PBS blev ramt.

Det sker blot fire uger efter, at IBM sidst blev ramt af et massivt nedbrud - en ting, som IBM-direktør Lars Mikkelgaard-Jensen efterfølgende bedyrede ikke ville ske igen.

"Jeg kan bekræfte, at der har været problemer med IBM's netværk," siger Peter Trier Schleidt, der er it-direktør hos Danske Bank.

Eskaleret situation

Det får nu Danske Bank til at slå i bordet.

I forvejen har banken aftalt et møde med ledelsen hos IBM om nedbruddet i april. Men med fredagens hændelse er der tale om en eskaleret situation, fortæller Peter Trier Schleidt.

"Selvfølgelig er der det. Når noget, der ikke kan ske, sker en gang til, så er det jo eskaleret, " siger Peter Trier Schleidt.

Dermed mener han, at der bliver mere at tale om på det allerede planlagte møde, der foregår i løbet af denne uge.

"Det møde får lidt ekstra indhold," siger it-direktøren.

Danske Bank er underlagt en kontrakt med IBM. Alligevel har storbanken flere muligheder for alternative leverandører, hvis ledelsen skulle gå hen og blive ked af aftale med IBM efter gentagne nedbrud.

"I forhold til at have sin it-drift, så er der da andre...fortsættes...

... store virksomheder, som også står for det," siger Peter Trier Schleidt.

It-direktøren vil ikke svare konkret på, om fredagens nedbrud hos IBM har bragt et leverandørskifte tættere på. Men han fortæller, at Danske Bank løbende vurderer, hvad der er bedst at gøre.

Bedre kommunikation

Peter Trier Schleidt fortæller, at banken ved fredagens nedbrud hos IBM oplevede en bedre kommunikation, end sidste gang det skete. Blandt andet vidste banken hurtigere, hvad der var galt, og hvornår det ville være løst.

"Der var mere tryghed denne gang, end der var sidste gang," siger Peter Trier Schleidt.

Ifølge it-direktøren berørte det nyeste nedbrud hos IBM ikke direkte Danske Banks net, men gav problemer for netværket hos underleverandøren PBS.

"Men det gør det jo ikke bedre," siger Peter Trier Schleidt.

"Generne for vores kunder er selvfølgelig uacceptable. Og det er så også det vi har møde med IBM om," siger Peter Trier Schleidt.

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra IBM, der dog i en udsendt meddelelse bedyrer, at selskabets centrale netværk ikke har været berørt samt at "sagen ingen sammenhæng har med de problemer, vi oplevede 9. april."

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse