Sådan sikrer du dig en detaljeret tele-regning

Er du erhvervsdrivende og vil have en detaljeret telefonregning, kan det være nødvendigt at få det indføjet i din teleaftale, selvom der er lovgivet på området.

Artikel top billede

Det er ikke altid lige let at få TDC til at udlevere oplysninger om dit teleforbrug

Derfor kan det være nødvendigt, at du i din teleaftale specificerer, hvilke oplysninger du ønsker at få udleveret.

Det har Jens Vejgaard, indkøbschef i Rudersdal Kommune, erfaret.

"Tidligere har der aldrig været problemer med at få udleveret data om vores teleforbrug fra TDC, men en dag fik vi pludseligt at vide, at de ikke længere vil udlevere oplysningerne," fortæller Jens Vejgaard.

Det fik Rudersdal Kommune til at kontakte et telekonsulentfirma. Efter at konsulentfirmaet havde været i dialog med TDC kunne Rudersdal Kommune igen få adgang til oplysningerne om deres telefonforbrug.

Nu har Rudersdal indgået en aftale med TDC, hvor af det sort på hvidt fremgår, at teleselskabet skal udlevere informationerne.

Desuden er Rudersdal Kommune med på Statens og Kommunernes Indkøbsservices rammeaftale på teleområdet, hvor kravene til hvilke data, der skal udleveres er blevet skærpet.

Vigtig information

Jens Vejgaard fortæller, at det betyder meget for kommunen, at den har adgang til de detaljerede teledata.

"Det er ikke nok, at vi kan se, hvor meget vi har omsat for i hvert kvartal. Det er vigtigt, at vi har overblik over alle vores opkald. Vi kan bruge oplysningerne til at analysere vores telefonmønstre, så vi kan sikre os, at vi har den optimale aftale," siger Jens Vejgaard.

Lovgivningen på området siger, at erhvervskunder – med mindre de indgår aftale om andet - har krav på, at få udleveret en regning, der indeholder oplysninger om det kaldte nummer, dato, klokkeslæt, varighed, pris eller tilsvarende.

Men for at undgå uenighed om fortolkning af loven anbefaler Torben Rune, teleanalytiker hos Netplan, også, at erhvervskunder får indføjet i deres aftaler, hvilke oplysninger de ønsker at få udleveret af teleselskabet.

Lovgivningen giver mulighed for, at erhvervsdrivende kan fraskrive sig retten til en detaljeret regning, men det har Torben Rune ingen eksempler på.

"Jeg tror aldrig, at jeg har hørt om, at nogen har gjort det. Jeg vil også på det kraftigste fraråde, at man gør det, hvis teleselskabet foreslår det. Det betyder, at du fraskriver dig muligheden for at sammenligne dit forbrug med priserne hos andre teleselskaber, og det vil også gøre det meget svært at opdage fejlfaktureringer," siger Torben Rune.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos