IDC: Gratis hotspots bliver en fiasko i Danmark

De gratis, reklamefinansierede hotspots vil næppe blive en succes for erhvervskunder i Danmark, vurderer IDC. Løsningen er dog interessant for kommunerne, lyder det fra analysehuset.

Artikel top billede

Selv om selskabet Gratis Danmark lover guld og gunstige netforbindelser via gratis, reklamefinansierede hotspots, mod at brugerne til gengæld oplyser om dem selv, så vil konceptet ifølge analysehuset IDC ikke for alvor slå til i Danmark.

"De fleste erhvervsfolk på farten har jo fået deres trådløse bredbåndskort sponseret af deres arbejdsgiver. Hvis folk selv skal gøre noget aktivt for at skifte, vil det næppe blive den store succes," forklarer teleanalytiker Brian Troelsen hos IDC.

Han forklarer, at lignende reklamefinansierede projekter ikke har slået til, og spår, at det vil Gratis Danmarks produkt med en ny form for mediekanal med nyheder, underholdning og reklamer i toppen af browservinduet heller ikke.

"Der er jo sket en eksplosion i mobile bredbånd, og for mange vil afgivelsen af egne informationer til fordel for forstyrrende reklamer nok også virke irriterende," lyder det fra Brian Troelsen.

"Det kan godt være, at man skal betale for de konkurrerende bredbåndkort, men konkurrencen er til gengæld så hård på det marked, at priserne efterhånden er langt nede," pointerer han.

Det offentlige er en interessant målgruppe

På ét område forudsiger Brian Troelsen dog, at gratis, trådløse netforbindelser kan vinde indpas.

"På det offentlige område er der mange perspektiver for, at den enkelte kommune kan oplyse borgerne om deres services via en anderledes mediekanal og samtidigt tilbyde gratis internet," siger han.

Brian Troelsen fremhæver, at mange kommuner kan promovere sig på at fremstå som teknologi-modne med gratis internet.

"Hvis kommunen via det gratis net kan arbejde med sin forretningsprocesser og involvere borgerne, så kan det blive interessant," lyder det fra Brian Troelsen.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S