Leder: Truslen fra datacentre er et samfundsproblem

Computerworld mener: Det er et samfundsproblem, hvis ikke selskaberne har ordentligt styr på deres datacentre. Her har du nogle forslag til, hvordan vi kan forbedre sikkerheden.

Artikel top billede

Computerworld mener: I en ikke al for fjern fortid var bankernes boksanlæg i alle størrelser og afskygninger de mest værdifulde lagre i samfundet.

Den rolle er allerede delvist overtaget af datacentre, og i en ikke al for fjern fremtid vil samfundslivet i en rig velfærdsstat være helt afhængig af de data, som opbevares og afvikles fra datacentrene.

Det er fascinerende at opholde sig i et stort datacenter, hvor serverne snurrer i deres rack-skabe.

Men det er også skræmmende, hvis man et øjeblik forfalder til overvejelserne af: Hvad nu hvis datacentret fejler?

Tager man alle anstrengelserne, som er udfoldet for at bygge datacentrene, i betragtning, kan man roligt slå sig til tåls med, at det har nogen sikkert tænkt over.

Men har de tænkt over det hele og til gavn for hvem – ejerne af datacentrene, kunderne, brugerne, samfundet?

Mængden af data er en trussel i sig selv.

For den eksplosive udvikling i dataproduktion samt formelle og uformelle krav om at opbevare data for at kunne dokumentere alt muligt, skygger i sig selv for truslerne fra datacentrene.

Fejl og nedbrud er den mest oplagte trussel – eller rettere sagt håndteringen af fejl og nedbrud.

For som Werner Vogels, der er teknisk chef hos Amazon sagde til Computerworld CTO i 2006: “så fejler Amazon.com hele tiden. Det kan være fejl i alt fra memory-chips over en server til et helt datacenter. Det er ikke interessant, hvor mange gange der er nedbrud. Det er interessant, hvor lang tid et nedbrud varer.”

Komponenter bliver slidt og skal skiftes ud. Men det er afgørende med stærke processer, når man som kunde skal sikre sig mod truslerne fra datacentrene i forbindelse med outsourcing.

Bøder ved brudte løfter er kontrakteksperternes anbefaling.

Så længe det alene handler om at håndtere forholdet mellem datacentrenes ejere og kunderne, er det også fint.

Stil dog krav

Men efterhånden som en stadig større del af de data, som driver dagligdagen i Danmark, er omfattet, bliver truslerne fra datacentrene et samfundsproblem.

For ud over fejl og nedbrud, der kan give ærgrelser og større eller mindre økonomiske tab, er der en række udfordringer fra energiforbrug over persondatasikkerhed til terrortrusler, der gør det oplagt for samfundet at stille krav til datacentre på samme måde, som vi stiller krav til andre dele af samfundets infrastruktur.

For andet år i træk er Danmark nummer et på tænketanken World Economic Forums Network Readiness Index og dermed det land i verden, der er bedst positioneret til at udnytte informationsteknologiens muligheder.

Men adel forpligter, og Danmark bør gå foran i arbejdet med at identificere truslerne mod denne udvikling og komme med forslag til at afhjælpe dem.

Certificering af datacentre er en mulig ingrediens i arbejdet med at stille krav til datacentre.

Dog skal det være en certificering, der rækker ud over de fysiske rammer, der er det eneste, som for eksempel Uptime Institute certificerer.

It-arkitektur, energiforbrug og andre relevante emner bør omfattes af sådan en ordning.

It-branchen er naturligvis en aktør i det arbejde.

Men frivillig certificering bliver kun en succes, hvis efterspørgslen er der, så landets øvrige erhvervs- og brancheorganisationer bør gå aktivt ind i sagen, sammen med politikerne.

Læses lige nu

    BEC

    Implementation Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningsanalytiker søges: Skab bro mellem IT og forretning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent i Jylland

    Midtjylland

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil