Dansk topleveldomæne går fri af datacenter-brand

DK-Hostmaster blev ramt af aftenenes brand-nedbrud hos Interxion. Toplevel-domænet .dk uskadt trods nedbrud på navneserver.

Artikel top billede

Brand hos Interxion i Ballerup. Foto: Christer Hasse.

En af de kunder, som i aftes og nat blev ramt af brand-nedbruddet hos colocation- og hosting-selskabet Interxion var DK-Hostmaster, som forvalter det danske topdomæne .dk.

Branden betød, at en af DK Hostmasters navneservere, som benyttes til driften af alle hjemmesider med endelsen .dk, var nede i en periode.

Men alligevel fik nedbruddet ikke betydning for driften af den danske del af internettet.

Det fortæller Per Kølle, der er direktør hos DK Hostmaster.

"Vi har en navneserver stående derude. Men det er kun en ud af de 42, vi har rundt omkring i verden," siger Per Kølle, der er direktør hos DK-Hostmaster.

Derfor er opslagene efter danske internetsider blot blevet sendt videre til andre navneservere i den periode, hvor Ballerup-serveren var nede.

Domænekøb kan være afvist

Til gengæld blev selve administrationen hos firmaet ramt, fordi firmaet også har servere til hjemmeside og administration i datacenteret.

"Vores hjemmeside har været nede .Man har eksempelvis ikke kunnet gå ind og betale for sit domæne," siger Per Kølle.

Desuden forudser Per Kølle, at der kan være ansøgninger om nye domænenavne, som firmaet ikke har modtaget i perioden mellem torsdag klokken cirka 19.30 og fredag omkring klokken 03.30.

Derfor vil firmaet nu skrive til registratorerne om, at hvis de ikke har fået det såkaldte track-nummer retur, så er domænenavnet ikke anmeldt, fortæller direktøren.

"Så skal de sende ansøgningen igen, " siger Per Kølle.

Katastrofeplan sat i værk

Branden betød, at DK Hostmaster satte katastrofealarmen i gang torsdag omkring klokken 19.15.

Firmaet havde i løbet af kort tid to vagthavende teknikere på stedet, som var blevet advaret via sms-alarmering.

Selve den danske del af internet drives ifølge direktøren på i alt 42 forskellige servere fordelt over hele verden.

37 af disse kører et såkaldt anycast, og har det samme ip-nummer.

"Det er et virtuelt system, hvor der fysisk står 37 forskellige maskiner, men med samme IP-nummer på nettet," siger Per Kølle.

Derudover har firmet ifølge Per Kølle fem almindelige navneservere, hvoraf den ene er den ramte i datacenteret i Ballerup.

De andre er placeret på DIX'en (Danish Internet eXchangepoint,) i Århus, på en rodserver i Stockholm og en i Chicago, USA.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos