Apple satser på forbruger-it med løsninger til det digitale hjem.

Måske vil Apple have overtaget din stue i 2013


Publiceret d. 26. maj 2008 kl. 09.02 | Antal kommentarer (11)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Om fem år vil Apple have sine produkter massivt repræsenteret i forbrugernes hjem.

Det er virksomhedens strategi at komme til at dominere i hjemmet, mens erhvervsmarkedet fortsat vil være relativ uinteressant for Apple.

Det vurderer analysehuset Forrester Research i rapporten med det ultimative navn, "The Future of Apple Inc."

Otte nøgleprodukter
I rapporten forudses det, at Apple inden for de næste fem år vil sende otte nøgleprodukter på markedet, som forbinder computer og digitalt indhold med den almindelige forbrugers stereo-tv-infrastruktur.

De otte nøgleprodukter vil hvile på fire eksisterende produkter: Apple hjemmecomputer, Apple TV digital media extender, Apple Store og iTunes.

Og fire nye: Apple hjemmeserver (hvor ordet "server" ikke vil indgå), AppleSound - den universale fjernbetjening, netværksbaserede gadgets og installationsservice i hjemmet til forbrugerne.

Lægger sig ikke ned
Der er også ting, som Apple ikke vil gøre.

Apple vil ikke satse på at servicere erhvervslivet med produkter og services.

Apple vil heller ikke begive sig længere ind på mobilmarkedet, hvilket kan blive en begrænsning for virksomheden på længere sigt.

Konkurrenterne som Microsoft og HP, der går efter det samme marked, vil i øvrigt ikke lægge sig ned frivilligt, og lade Apple overtage forbrugernes hjem, lyder vurderingen i Forrester-rapporten.

HP, Microsoft og Apple er ikke alene om at fokusere på forbrugernes private enemærker.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Så må apple vist se at komme i omdrejninger
1 indlæg

Nu må vi se....
3 indlæg

Arrrgh
8 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Nyudnævnt KMD-direktør skal lukke digitale huller og gafle gevinster i en ny KMD-storsatsning på skole-området. Læs her, hvad it-gigantens planer er med vores skolebørn.
25. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (3) | læs »

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

I hundredvis af it-ansatte får i denne tid en fyringsseddel. Her er opskriften på at finde et andet job.
25. maj 2012 kl. 12.20 | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Det stigende krav i dag om netværksadgang hvor som helst, når som helst har ført til, at flere og...

Som medlem af råd, nævn, udvalg eller virksomhedsbestyrelser modtager man ofte store mængder...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.