Kan ikke få styr på børskaos - fortsat stop for handel

Nasdaq OMX sætter den nordiske værdipapirhandel på pause endnu halvanden time. Massive it-problemer håbes løst 13.30.

Artikel top billede

Firmaet bag de nordiske børser Nasdaq OMX udsatte sent tirsdag formiddag endnu engang åbningen af handelsstarten på de nordiske børser på grund af massive problemer med adgangen til det fællesnordiske handelssystem.

Til morgen udsatte firmaet starten til klokken 12, men nu kommer de nordiske markeder ikke i gang før klokken 13.30.

Hos Nasdaq OMX, Stockholm fortæller pressemedarbejder Carl Norell, at klokkeslettet er det senest sandsynlige start-tidspunkt.

Han bekræfter samtidig, at firmaet har været i dialog med den svenske pendant til Finanstilsynet om de tekniske problemer.

"Vi taler med kunderne såvel som Finansinspektionen og Riksbanken," siger Carl Norell.

Er de tilfredse med jeres foreløbige forklaring?

"Vi anerkender, at denne afbrydelse er et alvorligt problem, men det er også et problem, som vi arbejder meget hårdt på at løse lige nu," siger Carl Norell.

Dagens nedbrud er ifølge dagbladet Børsen det længste i de seneste 10 år.

Samtidig kritiserer især mindre handlende ifølge avisen nu Nasdaq OMX for at give for dårlig information om nedbruddet.

Firmaets hjemmeside oplyser således klokken 12.22 stadig kun om udsættelsen af markedsstarten til klokken 12.00 selv om dette tidspunkt for længst er rykket til klokken 13.30.

Pressemedarbejder hos den svenske afdeling af Nasdaq OMX, Carl Norell, kan ikke give uddybende oplysninger om detaljerne i årsagen til de massive indlogningsproblemer på handelssystemet.

Imidlertid ligger det fast, at Nasdaq OMX til morgen forsøgte at sætte en såkaldt work-around i gang, som gik galt. Herefter valgte firmaet at udskyde handelsstarten til middag.

Ifølge Carl Norell har firmaet i øjeblikket 100 mand i gang med at arbejde på at udbedre problemerne. Imens står samtlige nordiske børser stille.

Problemerne rammer nemlig både Island, Danmark, Sverige, Danmark, Finland, De baltiske lande og børsen i Oslo, som ikke er med i Nasdaq OMX samarbejdet, men som kører på samme system.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S