Mød manden med Danmarks hårdeste it-job

Lars Underbjerg har Danmarks nok hårdeste it-job. Gode kolleger og en særlig ambition gør, at han kan holde jobbet ud.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Hvordan ville du have det med måned efter måned at skulle gennempløje tusindvis af børnepornosites som et led i dit job?

Se børn i alle aldre misbrugt seksuelt og vide, at bagmændene oven i købet scorer kassen på udnyttelserne?

Velkommen til hverdagen for kriminalassistent Lars Underbjerg, der arbejder i politiets special-enhed NITEC med 70 medarbejdere, der efterforsker alle former for it-kriminalitet i Danmark.

Lars Underbjerg har ansvaret for en gruppe på tre personer, der dagligt tager sig af gennemsynet og efterforskningen af op mod 100 domæner fra både Danmark og udlandet, der bliver anmeldt for børnepornografi.

Han mener, at det er en fordel, at gruppen kun består af tre personer, fordi det ensretter bedømmelsen.

"Hvis man aldrig har set børnepornografi i sit liv, kan det være meget ubehageligt. Samtidig kan det også være meget vanskeligt at sætte de professionelle grænser for, hvornår det drejer sig om børnepornografi og almindelige nøgenbilleder af børn," fortæller Lars Underbjerg til Computerworld.

"Gennemsynene kræver en vis rutine i at kategorisere børneporno ifølge lovgivningen, på dét område er vi den mest rutinerede enhed i landet," lyder det fra Lars Underbjerg, som har arbejdet mod de børnepornografiske bagmænd i otte år.

Tvungen psykolog-hjælp

Ud over de tre personer, der gennemser og efterforsker anmeldelser fra offentligheden, består hele afdelingen af 14 personer. De fleste er teknikere, der blandt andet gennemsøger beslaglagte harddiske for børnepornografisk materiale.

Alle medarbejdere, der er involveret i børnepornografi, skal på årsbasis minimum deltage i to obligatoriske gruppemøder med psykologer samt to private møder med psykologer.

Ikke alt er børneporno

Kollegerne hos NITEC bliver dog også brugt flittigt til at komme af med eventuelle frustrationer.

"På et tidspunkt får man en professionel distance, men det er helt legitimt at tale om følelser, når vi bliver berørt af al det skidt," forklarer Lars Underbjerg.

Langtfra alt er børneporno

Det er dog langtfra alle anmeldte sites, der rent faktisk indeholder børnepornografi.

Omkring 150 hjemmesider bliver blokeret om måneden, hvilket svarer til knap otte procent af de 2.000 anmeldte hjemmesider, som NITEC får nys om.

Men Lars Underbjerg opfordrer på ingen måde folk til at holde sig tilbage, hvis de ikke er helt sikre i deres egen vurdering om, hvorvidt et site indeholder børneporno eller ej.

"Vi sidder jo ikke med dette it-job for lønnens skyld, og når nogen bliver fanget, er der færre bagmænd, som tjener penge på handel med børn."

Sider bliver ikke lukket

Danske domæner bliver efterforsket uden at blive lukket i første omgang, fordi bagmændene hurtigt vil være opmærksomme på, at de er i søgelyset af lovens lange arm.

Der skete dog en kæmpe-brøler i 2006 i forbindelse med gennemsynet på websitet bizar.dk, der blev lukket uden forudgående varsel med beskyldninger om at distribuere børnepornografi via et link. Det var dog en fejlbedømmelse af politiet.

Ejeren af porno-sitet bizar.dk Jakob Søndergaard hævdede, at han havde været udsat for magtmisbrug fra politiets side, fordi NITEC ikke kunne bevise tilstedeværelsen af børnepornografi.

Episoden affødte en uforbeholden undskyldning fra chefen for NITEC til Jakob Søndergaard, der dog ikke rejste injuriesag i forbindelse med de grove beskyldninger.

"Der skete en teknisk fejl i forbindelse med bizar.dk-sagen, da vores software ikke var korrekt implementeret på det tidspunkt, og det er jo meget beklageligt," siger Lars Underbjerg.

WWW er kun toppen af isbjerget

På udenlandske domæner sker efterforskningen typisk ved, at politiet får oplysninger om brugen af kreditkort på et eller flere sites.

WWW er toppen af isbjerget

Distribution via det åbne world wide web er kun toppen af isbjerget.

Chat- og mailprogrammer samt lukkede debatfora bliver i endnu større udstrækning benyttet til at distribuere børnepornografisk materiale.

Derfor har NITEC fået mulighed for dataaflytning hos mistænkte, så specialenheden på den måde kan spore sig frem til afsenderne af det utugtige materiale.

Derfor er NITEC også i gang med at special-udvikle en automatiseret søgeproces på film- og billedfiler over den mere private del af internettet, så enheden kan spore sig frem til bagmænd og distributører.

Lars Underbjerg vil dog ikke afsløre, hvordan politiet søger efter filerne.

"Der er jo ingen grund til at afsløre vores metoder, ligesom de kriminelle heller ikke afslører deres. Hvis jeg oplyser, hvordan vi kigger efter den slags filer, kan det jo give forbryderne et forspring," siger han.

Fremtiden i it-politiet

Netop specielt udviklede programmer er NITECs fremtidige våben til at fange it-forbrydere, hvad enten det drejer sig om distribution af børneporno eller hackere, der er enhedens andet helt store fokusområde.

Med en stigning i antallet af blandt andet phishing-forsøg, identitetstyveri og trusler fra mobiltelefoner får NITEC givetvis pålagt flere opgaver inden for de nærmeste par år.

Derfor benytter enheden også lav-teknologiske metoder som kilder i flere it-kriminelle miljøer for at anskaffe sig oplysninger om de digitale forbrydere.

Lars Underbjerg afviser dog, at det drejer sig om betalte agenter og påpeger, at der i fremtiden skal flere it-kyndige ud i politikredsene for at effektivisere arbejdet med at finde og fange it-kriminelle.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S