Sådan holder du farlig trojaner fra dine it-systemer

Ikea.exe-trojaner er et symptom på, at antivirus-branchen ikke længere kan følge med hackerne. Dansk sikkerhedsekspert kommer her med fire gode råd til it-chefen.

Artikel top billede

Den svenske møbelgigant Ikea er igen midtpunkt for et sikkerhedsproblem på nettet.

Med en reklame hos søgemaskinen Google narrer bagmændene bag en skadelig kode tyske brugere af internettet til at installere en trojaner, der aflurer oplysninger om passwords og betalingskort.

Det fortæller Peter Kruse, der er direktør i sikkerhedsfirmaet CSIS.

At det går ud over Ikea, skyldes ifølge direktøren, at der er tale om et stærkt brand, og at brugerne er mindre forsigtige på en møbelbutiks hjemmeside end på bankens hjemmeside.

Ved hjælp af bannerreklamen narres brugere videre til en falsk hjemmeside, som til forveksling ligner svenske møbelgigants rigtige side.

Men i stedet for gode tilbud på havemøbler og sommerduge bliver potentielle kunder mødt af muligheden for at installere et plug-in, som giver hackerne frie hænder til at installere den skadelige trojaner.

"Folk tænder ikke i samme omfang alarmklokkerne, når der står Ikea," siger Peter Kruse.

Kan ikke følge med hackenre

Ikea.exe er ifølge Peter Kruse et udtryk for en mangedobling i antallet af de kort, som hackere har på hånden i øjeblikket.

I øjeblikket opdages der ifølge direktøren mellem 5.000- og 6.000 nye unikke skadelige koder om dagen.

Samtidig er bagmændene blevet bedre til at pakke den skadelige kode ind, så de snyder antivirusprogrammerne.

Helt vanvittige tal

"Og det er jo vanvittige tal," siger Peter Kruse, der understreger, at tallene kommer fra kilder, som skal tages seriøst.

Tallet er så stort at antivirusbranchen i følge Peter Kruse ikke længere kan følge med hackerne.

Derfor oplever pc-brugerne, at deres antivirus-programmer ikke nødvendigvis opdager alle trusler.

Og det gør det muligt at gennemføre eksempelvis et angreb som ikea.exe, uden at de ramte virksomheder eller privatbrugere fatter mistanke før det er for sent.

"Når der er så meget skadelig kode i omløb, og der er så mange om at gøre det, så har antivirusbranchen nogle udfordringer," siger Peter Kruse.

Brug din sunde fornuft

Man kan altså ikke længere regne med, at det installerede antivirusprogram beskytter mod skadlelig kode.

Men man kan alligevel ikke undvære det, forklarer Peter Kruse, som fortæller, at programmet skal suppleres med en god portion sund fornuft.

"Man skal vide, at man skal forlade sig mere på sin egen skepsis end man skal tro på at tingene bliver stoppet af antivirusprogrammet," siger Peter Kruse.

Derudover er der ifølge direktøren fire gode råd, som it-chefen kan benytte sig af, for at sikre virksomhedens Windows-computere mod skadelig kode.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo