Hackere har frit spil på Ikea-sites efter grov sjusk

Et alvorligt sikkerhedshul hos den globale møbelgigant Ikea giver frie hænder for hackere og phishere. "Åbenlyst sjusket," lyder det fra sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

Foto: Ikea.

Den internationale møbelgigant Ikea tillader med et eklatant sikkerhedshul på firmaets hjemmeside enhver at stable en særdeles potent spamservice på benene, som benytter firmaets internationale mailserver i Sverige som afsender.

Problemet er, at hjemmesidens kontaktskabelon ikke er tilstrækkeligt sikret og giver mulighed for at indsætte andre alternative emailadresser.

”Enhver, som programmerer sikre webapplikationer, vil kunne se, at det her er et problem,” siger Peter Kruse, der er chefanalytiker hos sikkerhedsfirmaet Csis.

Hullet gør det muligt for enhver at sende millioner af spammails fra møbelgigantens mailserver ved hjælp af et simpelt script.

Det er også muligt frit at designe de afsendte mails med eksempelvis grafik, billeder og pop-ups.

Trojanere og exploids

Og det gør hullet interessant for mere hærdede phishere og hackere, fordi det på den måde er muligt at opsætte såkaldte drive-by sider, som uploader trojanere eller andre sårbarheder til ofrets computer.

Desuden kan hackerne misbruge Ikeas troværdighed overfor kunder og samarbejdspartnere til eksempelvis at lokke informationer om betalingskort ud af erhvervs- og privatkunder.

”Et hul hos et brand, der er så eksponeret, er selvfølgelig særligt alvorligt,” siger Peter Kruse.

Når en global virksomhed af Ikeas størrelse har en fejl i en webapplikation som denne, er der ifølge sikkerhedseksperten tale om simpelt sjusk.

”En behændig webprogrammør vil kunne rette fejlen på ti minutter. Det er minimalt hvad det kræver af indsats at skrive det her ordentligt,” siger Peter Kruse.

Første gang hos globalt firma

Sikkerhedseksperten fortæller, at fejlen skyldes manglende validering af webapplikationen, og at den er set tusindvis af gang før. Men aldrig hos så stort et firma.

Han mener, at det er et klokkeklart eksempel på, hvor galt det kan gå, når man ikke validerer en applikation ordentligt.

”Det er første gang, jeg har set noget så åbenlyst sjusket hos så stort et firma. Det blænder øjnene,” siger Peter Kruse.

Internationalt problem

Fejlen kan ifølge Peter Kruse udnyttes globalt og rammer dermed ikke kun den danske del af Ikea.

Den ramte formular findes også på firmaets applikationer i en række andre lande, eksempelvis Slovakiet, Norge og Polen og kan nemt findes ved at ændre få tegn i en url.

Det betyder ifølge Peter Kruse, at det højest sandsynligt er den samme centralt placerede mailserver, som modtager og behandler de afsendte mails.

Hvis nogen udnytter designfejlen i den pågældende form, kan Ikea dermed risikere at havne på de omdiskuterede blokeringslister på RBL-markedet, (Real-time Spam Black List) som mange internetudbydere benytter til at frasortere spam.

”Det betyder, at samtlige folk, som sidder bag en ordentlig spamfiltrering, ikke vil kunne modtage mails fra Ikea, mens selskabet er blacklistet,” siger Peter Kruse.

Dermed risikerer hullet potentielt at lamme Ikeas administration, fordi medarbejdermails ikke når frem til kunder eller forretningsforbindelser.

Det har ikke været muligt at få svar på egentlige spørgsmål om problemstillingen hos Ikea i Danmark.

Men pr- og kommunikationsansvarlig Thomas Uhd skriver i en mail til Computerworld, at "IKEA Danmark er først fornylig blevet opmærksom på denne problemstilling. Da det vedrører hele IKEA, vurderer man - hos IKEA IT internationalt - i øjeblikket problemets omfang, og hvad man eventuelt kan gøre for at løse det."

Ikea Danmark havde sidste år 4,5 millioner unikke besøgende på den danske hjemmeside. Ikea International har endnu ikke opgjort tallene fra hele verden men forventer et besøgstal på en halv milliard besøgende i 2007, fortæller Thomas Uhd.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S