Pirate Bay vil lukke det svenske internet i en uge

The Pirate Bay blæser til angreb mod den svenske overvågningslov. Pirate Bays talsmand, Peter Sunde, mener ikke, at det er urealistisk at få internationale internetudbydere til at lukke Sveriges net i en uge.

Artikel top billede

Det svenske internet skal mørklægges i en uge, hvis det står til The Pirate Bay.

Det fortæller piraternes talsmand, Peter Sunde, til Computerworld

Det sker i en protest mod den overvågningslov, som den svenske regering vedtog i sidste uge.

Peter Sunde og resten af The Pirate Bay arbejder derfor på at samle internetbrugere og internationale internetudbydere i en fælles kampagne mod den omstridte lov.

"Vi opfordrer internationale internetudbydere til at lukke ned for den svenske internetrafik i en uge, fordi det er nødvendigt at protestere mod en lov, når den bryder borgernes integritet," siger Peter Sunde til Computerworld.

Interesse for forslaget

Peter Sunde fortæller, at han allerede har forhørt sig hos en række internetudbydere. En del af dem har vist interesse for ideen.

"Vi har talt med enkelte internetudbyder, og vi tror, at det er realistisk at få dem med på kampagnen, fordi det giver dem mulighed for at synliggøre, at de værner om kundernes privatliv, " siger Peter Sunde, der på sin blog kalder den svenske regering for en stasi-regering.

På bloggen oplyser han også, at The Pirate Bay er i gang med at oprette en hjemmeside, der skal oplyse internetbrugerne om, hvordan de kan beskytte sig mod overvågning ved at kryptere deres harddisk og internettrafik.

Og allerede i denne kommende uge vil The Pirate Bay begynde at beskytte deres egne brugere mod overvågning ved at indføre en SSL-kryptering.

Læses lige nu

    Annonce

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Nordjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec