Pirate Bay vil lukke det svenske internet i en uge

The Pirate Bay blæser til angreb mod den svenske overvågningslov. Pirate Bays talsmand, Peter Sunde, mener ikke, at det er urealistisk at få internationale internetudbydere til at lukke Sveriges net i en uge.

Artikel top billede

Det svenske internet skal mørklægges i en uge, hvis det står til The Pirate Bay.

Det fortæller piraternes talsmand, Peter Sunde, til Computerworld

Det sker i en protest mod den overvågningslov, som den svenske regering vedtog i sidste uge.

Peter Sunde og resten af The Pirate Bay arbejder derfor på at samle internetbrugere og internationale internetudbydere i en fælles kampagne mod den omstridte lov.

"Vi opfordrer internationale internetudbydere til at lukke ned for den svenske internetrafik i en uge, fordi det er nødvendigt at protestere mod en lov, når den bryder borgernes integritet," siger Peter Sunde til Computerworld.

Interesse for forslaget

Peter Sunde fortæller, at han allerede har forhørt sig hos en række internetudbydere. En del af dem har vist interesse for ideen.

"Vi har talt med enkelte internetudbyder, og vi tror, at det er realistisk at få dem med på kampagnen, fordi det giver dem mulighed for at synliggøre, at de værner om kundernes privatliv, " siger Peter Sunde, der på sin blog kalder den svenske regering for en stasi-regering.

På bloggen oplyser han også, at The Pirate Bay er i gang med at oprette en hjemmeside, der skal oplyse internetbrugerne om, hvordan de kan beskytte sig mod overvågning ved at kryptere deres harddisk og internettrafik.

Og allerede i denne kommende uge vil The Pirate Bay begynde at beskytte deres egne brugere mod overvågning ved at indføre en SSL-kryptering.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS