Forbrugerrådet frygter højere priser på dk-domæner

Forbrugerrådets direktør frygter, at den irske virksomhed, Afilias, der er teknisk leverandør for dotDK, vil presse de danske domænepriser i vejret.

Artikel top billede

Forbrugerrådet frygter, at de danske domæneejere kan se frem til højere priser, hvis dotDK overtager administrationen af dk-domænerne.

DotDK har nemlig outsourcet den tekniske del af adminstrationen til den kommercielle irske virksomhed Afilias.

Det kan ifølge Rasmus Kjeldahl, administrerende direktør i Forbrugerrådet, føre til et pres for højere priser.

"Det kan næppe blive meget billigere at registrere et domæne i Danmark, men jeg kan sagtens forestille mig, at det kan blive meget dyrere," siger Rasmus Kjeldahl.

Han frygter, at det er Afilias, som vil forsøge at stramme prisskruen.

"Det er ikke urealistisk at forestille sig, fordi vi ved, at der står nogle stærke økonomiske interesser bag dotDK. Og hvis de skal hente en fortjeneste hjem til aktionærene, så er det forbrugerne, der kommer til at bøde," siger Rasmus Kjeldahl.

Det er afgørende for Forbrugerrådets opbakning til en eventuel ny administrator af de danske domæner, at de kan levere lave priser til forbrugerne.

Undersøger forholdet

Derfor vil Forbrugerrådet i løbet af den kommende tid kigge forholdet mellem den kommercielle virksomhed Afilias og non-profit organisationen dotDK nærmere i sømmene.

"Det er helt afgørende, hvor stor indflydelse Afilias har i det her spil. I sidste ende er det forholdet mellem Afilias og dotDK, der får betydning for den regning, som forbrugerne kommer til at stå med," siger Rasmus Kjeldahl.

Men kan du ikke forestille dig, at en kommerciel virksomhed, der har stærke økonomiske incitamenter, vil lægge sig endnu mere i selen for at levere gode produkter og lavere priser?

"Det kan jeg også godt forestille mig. Derfor udelukker vi ikke noget. Men det er vores indtryk, at administrationen i øjeblikket fungere meget veldrevet og effektivt, hvor alle har haft interesse i at holde priserne lave," siger Rasmus Kjeldahl og påpeger, at administratoren af de danske domæner får udstedt en form for monopol.

"Vi har jo ikke gode erfaringer med monopoler, derfor er vi meget trygge ved den nuværende model, hvor domænerne administreres af non-profit organisationen DK Hostmaster, der ikke skal hente profit hjem til aktionærer," siger Forbrugerrådets direktør.

Forbrugerrådet vil mødes med dotDK

Rasmus Kjeldahl forventer, at Forbrugerrådet i løbet af ugen vil holde et møde med dotDK, hvor mulighederne for lavere domænepriser vil være et centralt punkt på dagsordenen.

Ifølge Rasmus Kjeldahl vil mødet få indflydelse på, om dotDK kan få Forbrugerrådets opbakning.

Forbrugerrådet har en medarbejder i bestyrelsen hos Dansk Internet Forum, der står bag DK Hostmaster. Er der ikke grund til at frygte, at I er forudindtaget?

"Nej, det er en helt forkert opfattelse. Vi kan sandsynligvis blive ligeså godt repræsenteret hos dotDK, derfor har det ikke nogen stor betydning for beslutningen.

Det, der betyder noget, er, at DK Hostmaster gennem mange år har leveret et rigtig god produkt. Vores udgangspunkt er 'If it ain't broke, don't fix it"," siger Rasmus Kjeldahl.

Mads Thimmer, der er en af de fire stiftere af dotDK, afviser dog, at der er planer om hæve priserne.

"Vi har ingen intentioner om at lade priserne stige. Det
er Afilias også indforstået med. Afilias er med i samarbejdet, fordi de nuværende priser stiller en god forretning i udsigt," siger Mads Thimmer.

Computerworld følger op på sagen - læs mere senere på dagen.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen