Sikkerhedsbrist i Word åbner bagdør for trojaner

Sikkerhedsfirmaet Symantec oplyser, at it-kriminelle kan udnytte en hidtil uopdaget fejl i Microsoft Word.

Artikel top billede

En nyopdaget fejl i Microsoft Word giver it-kriminelle en ny mulighed for at narre passwords og andre fortrolige oplysninger fra godtroende pc-brugere.

Sikkerhedsfirmaet Symantec skriver på sin hjemmeside, at firmaet har observeret, hvad der "sandsynligvis er en ukendt sårbarhed, der påvirker Mircosoft Word."

Symantec samarbejder i øjeblikket med Microsoft om at få bekræftet sårbarheden.

Sikkerhedsfirmaet oplyser, at de første analyser viser, at nogle versioner af Word ser ud til at være påvirket af sikkerhedshullet, selv når de er fuldt opdaterede.

Microsoft bekræfter

Microsoft bekræfter fejlen, men oplyser, at den kun påvirker Microsoft Word 2002 Service Pack 3 og, at alle andre versioner ser ud til at være gået fri.

Der er tale om et program ved navn Backdoor Darkmoon. Det er en såkaldt trojansk hest, der narrer pc-brugerne til at åbne, hvad de tror, er et uskyldigt Word-dokument, men som viser sig at være et ondsindet program.

Programmet kan opsnappe brugerens password ved at gemme alt, der bliver indtastet på brugerens tastaturet.

Symantecs antivirus programmer registrerer nu angrebene, men firmaet advarer alligevel brugerne mod at åbne mistænkelige Word-filer.

Gennem de senest år har hackere benyttet sig af en lang række lignende fejl i Microsoft produkter. Og så sent som i mandags kom det frem, at it-kriminelle udnytter en svaghed i Microsofts databaseprogram Access.

Oversat af Jacob Ø. Wittorff

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

    Midtjylland

    LB Forsikring

    Afdelingschef for Digital Finans

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Customer Success Manager

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect