Artikel top billede

Nu vil Difo også fjerne navneserver-gebyr

DK Hostmaster og Difo kæmper som lovet til sidste blodsdråbe for dk-domænerne. Nu har de besluttet at følge dotDK's eksempel og fjerne gebyret på 500 kroner registrering af navneservere.

Difo og DK Hostmaster har endnu ikke opgivet kampen om .dk-domænerne.

Foreningen følger nu i kølvandet på konkurrenten dotDK og fjerner gebyret på 500 kroner for registreringen af navneservere.

Difos bestyrelse har besluttet at fjerne gebyret fra alle kontrakter, der er indgået fra og med 1. juli 2008.

”I forbindelse med den igangværende konkurrence om hvem, der skal varetage administrationen af .dk-domænet, har der været rejst voldsom kritik af, at vi opkræver de 500 kroner. Hvis det er holdningen blandt vore brugere, fjerner vi da gebyret," siger Mads Bryde Andersen formand fra Difo i en pressemeddelelse.

DotDK, der tidligere på måneden vandt udbuddet om administrationen af de danske domæner, er gået ind i udbudsrunden med et løfte om at fjerne gebyret på registreringen af navneservere på 500 kroner.

Selv om dotDK formelt har vundet udbuddet, kan de kun overtage administration af domænerne, hvis de inden for de næste 60 dage kan samle opbakning fra det danske internetsamfund.

Det har fået Difo til at proklamere, at de vil kæmpe til sidste blodsdråbe.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere