EU vil tvangsregulere prisen på sms-beskeder

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 15. juli 2008 kl. 13.56
 
ANNONCE:
Computerworld News Service: EU-Kommissionen vil have kappet en stor del af den pris, som det i dag koster at sende og modtage sms-beskeder på mobiltelefoner, når man er i udlandet.

Det ventes, at tele-kommissær Viviane Reding vil præsentere planerne i dag, tirsdag.

Det ventes dog ikke, at planerne kommer til at omfatte andre typer data-overførsler til og fra mobile enheder, som eksempelvis internet-services og email, lyder det fra en person tæt på Viviane Reding.

"Kommissæren vil nævne visse beløbsstørrelser, der er blevet foreslået, men der er endnu ikke blevet truffet beslutning om en bestemt størrelse," lyder det fra den pågældende person, der ønsker at være anonym.

Prisen er faktisk faldet
En rapport fra EU viste i januar, at den gennemsnitlige EU-pris for en sms i tredje kvartal 2007 var 0,29 euro eller omkring to kroner. Prisen er siden faldet en smule, men Viviane Reding mener, at faldet langt fra er stort nok.

Beslutningen om at gå i kødet på roaming-priserne for sms kommer et år efter, at EU for alvor gik ind i kampen om at begrænse de meget voldsomme roaming-afgifter på mobil-samtaler. Seneste kapitel i den historie finder du her.

EU har tidligere sat en del europæiske teleselskaber i gabestok for at tvinge dem til at sænke priserne.

EU bedyrer i dag, at kampagnen har medført, at roamingspriserne på mobilsamtaler er faldet med omkring 60 procent på tværs af EU-landene.

Ifølge den nuværende roaminglov skal mobil-operatørerne tilbyde kunderne en "euro-tarif" for samtaler, der roames i EU-lande. I dag er prisloftet 0,49 euro per minut for at foretage opkaldt og 0,24 euro per minut for at modtage opkaldt.

Dette prisloft vil falde en smule med udgangen af næste måned og igen i august 2009.


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Top-hjernerne hos den falmende søgetjeneste Yahoo har travlt med at forlade skuden. Microsoft tapper i stedet talenterne, der skal sættes ind i jagten på Googles dominans.
20. november 2008 kl. 13.21 | læs »

Med hjælp fra internet-pionæren Vint Cert har NASA testet sit eget deep space-internet.
20. november 2008 kl. 13.52 | læs »

Selvom krisen kører for fuld blus, har Danmarks bedste it-arbejdspladser sikret tilfredse og trygge medarbejdere. Følg med på Computerworld og se, hvem der bliver kåret som vinder i aften.
20. november 2008 kl. 12.16 | læs »

Københavns Kommune garderer sig mod et kommende KMD-køb i ny aftale. Aftalen sender op mod 800 millioner kroner i retning af fire giganter på det danske it-marked.
20. november 2008 kl. 10.56 | (1) | læs »


Til næste år vil chip-producenterne sende færre leverancer af sted til pc- og mobilindustrien.
20. november 2008 kl. 12.48 | læs »



Google har tilføjet stemmefunktioner til iPhones søgeapplikation - brugeren skal vente på en tone og derefter tale normalt.
20. november 2008 kl. 11.36 | læs »



Klumme: Hvis du ikke allerede har en karriereplan, skal du se at få udarbejdet én, så står du nemlig langt bedre rustet i finanskrisen.
20. november 2008 kl. 10.00 | læs »



Der har været forlydender om krise i skandinaviske Nordisk Mobiltelefon, men forretningen i Danmark kører som hidtil, understreger direktøren.
20. november 2008 kl. 09.05 | læs »



Stifteren af Forrester, George Colony, giver fem grunde til, at it-branchen klarer skærene gennem finanskrisen.
20. november 2008 kl. 08.32 | læs »



AMD kaster sig ud i netbook-markedet og afliver dermed spekulationer om at have droppet de strøm-effektive processorer.
20. november 2008 kl. 07.31 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:
Husk mig

Seneste debat
 
 
Whitepapers
Fjernbetjening og fjernsupport af PDA og smartphone i realtid via internettet og GPRS/3G/EDGE -...

Mobility-løsninger giver din virksomhed mulighed for at optimere arbejdsprocesser og opnå store...

Få ren mobiltelefoni og giv stadig kunderne den velkendte service af en PC betjent...