Detaljer om farlig DNS-brist lækket ved et uheld

Ved en smutter er detaljer om den DNS-brist, der for et par uger tvang hele DNS-systemet til en stor opdatering, blevet lækket.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Et sikkerheds-selskabet er ved et uheld kommet til at offentliggøre detaljer om en alvorlig sikkerhedsbrist i internettets domænenavns-system, DNS, flere uger før, det egentligt var meningen, at detaljerne skulle offentliggøres.

Sikkerhedshullet blev opdaget for flere måneder siden af IOActive-udvikleren Dan Kaminsky, der i begyndelsen af året arbejdede med software-selskaber som Microsoft og Cisco på at lukke hullet.

Selskaberne lukkede huller for to uger siden og opfordrede samtidig virksomheder og ISP'er til at fikse deres DNS-systemer så hurtigt som muligt - en opfordring, som blandt andre danske TDC tog til sig.

Det regnes for givet, at problemet ikke står til at påvirke særligt mange private brugere, men alene er til gene for selskaber og firmaer.

Dan Kaminsky havde planlagt at offentliggøre detaljer om sikkerheds-bristen 6. august på Black Hat-sikkerhedskonferencen.

Derfor bad han de implicerede parter om at holde munden lukket indtil da.

Visse udviklere tog det imidlertid som en udfordring til at finde sikkerheds-bristen inden 6. august, mens andre klagede over at blive holdt udenfor.

Mandag kom direktøren for Zynamics.com, Thomas Dullien (der anvender hackernavnet Halvar Flake) imidlertid med sit bud på sikkerheds-hullet, selv om han samtidigt indrømmede, at han ikke vidste meget om DNS.

Så er katten ude af sækken

Hans bud blev dog hurtigt bekræftet af sikkerhedsselskabet Matasano Security.

"Katten er ude af sækken. Ja, Halvar Flake fandt den sikkerhedsbrist, som Dan Kaminsky vil offentliggøre på Black Hat," skriver Matasano i en blog, der dog blev fjernet kort tid efter.

Kopier blev dog hurtigt rundsendt på nettet, og en blev opsnappet af Computerworld News Service.

Indlægget fra Matasano omhandler de tekniske detaljer i sårbarheden. Ved at anvende en hurtig internet-forbindelse kan en angriber sende et såkaldt DNS cache-giftangreb afsted mod en Domain Name-server.

Dermed kan det lade sig gøre at omdirigere trafikken til farlige websites på omkring 10 sekunder.

Oversat af Dan Jensen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S