Hackere klar med angrebskode mod DNS

Hackere har nu frigivet den nødvendige kode til at udnytte lækket hul i DNS-systemet. Koden gør det muligt at phishe uden at blive opdaget.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Som ventet har hackere nu frigivet kode, som kan udnytte det lækkede hul i det globale DNS-system, (Domain Name System) der sørger for, at internetbrugerne havner på den rigtige hjemmeside, når de skriver en adresse ind i browservinduet.

Angrebskoden blev frigivet torsdag af udviklerne af hackerværktøjet Metasploit.

Sikkerhedseksperter advarer om, at koden kan give kriminelle mulighed for at afvikle phishing-forsøg, som næsten er umulige at opdage.

Usynlige angreb

Ofrene vil være internetbrugere, som er kunder hos internetudbydere, der endnu ikke har opdateret deres DNS-servere med ny software, hvor hullet er lukket.

Angriberne kan også benytte den frigivne kode til i det skjulte at sende brugere til falske update-servere, der installerer ondsindet kode på brugernes computere.

Det fortæller Zulfikar Ramizan, der er teknisk direktør hos sikkerhedsfirmaet Symantec.

"Det, der gør det her rigtig skræmmende, er, at brugeren ikke nødvendigvis opdager noget," siger Zulfikar Ramizan.

DNS-hullet blev i første omgang fundet af sikkerhedskonsulenten Dan Kaminsky, der advarede producenter og USA's Homeland Security mod fejlen.

Efter at have holdt kortene tæt til kroppen et stykke tid for at give server- og softwareproducenter tid til at lukke hullet, offentliggjorde han 8. juli opdagelsen.

Samtidig lovede han en måneds yderligere hemmeligholdelse af detaljerne i sikkerhedshullet.

Frigav detaljer ved en fejl

Herefter gennemførte en lang række internetudbydere i smug en opdatering af DNS-systemet.

Men ved en fejl kom et sikkerhedsfirma i mandags til at afsløre detaljerne på en hjemmeside. Trods hurtig indsats blev oplysningerne hurtigt spredt på nettet. Sikkerhedsfolk forudså herefter at hackere i løbet af dage ville have den ondsindede kode klar, som altså nu er en realitet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S