Domæne-sejren i hus for dotDK

Med over 10 tilkendegivelser fra forskellige internet-organisationer skal dotDK administrere det danske .dk-domæne i fremtiden. IT- og Telestyrelsen skal dog først afgøre, om organisationerne er reelle.

Artikel top billede

Domæneforeningen dotDK marcherer i dag sejrssikkert op til IT- Og Telestyrelsen med flere end 10 tilkendegivelser fra organisationer, der bakker op omkring foreningen og dens arbejde.

Hvis styrelsen godkender minimum fire ud af de mange foreninger som værende repræsentanter fra det danske internetsamfund, er kampen afgjort, og det bliver det dotDK, der skal administrere det danske toplevel-domæne .dk fra februar 2009.

Taberen er den nuværende administrator DIFO/DK-Hostmaster.

"Hvis ikke sejren var i hus før, så er den banket endnu mere på plads med de mange tilkendegivelser," lyder det fra en af de fire danske dotDK-stiftere Kim Viborg Andersen, der til daglig erprofessor ved Center for Anvendt ICT på Copenhagen Business School.

Han forklarer, at de sidste juridiske detaljer er blevet endevendt af foreningens advokat i fredags, og foreningen derfor nu har fået grønt lys til at aflevere underskrifterne.

Mørklagte medlemmer

Udover de minimalt fire tilkendegivelser, så er der fra IT- og Telestyrelsens side krav om, at der skal være repræsentanter fra tre forskellige lejre i det danske internetsamfund - de private brugere, de professionelle brugere samt selve internetbranchen.

"Vi har mere end en repræsentant fra hver gruppering, så vi er mere end dækket ind," siger Kim Viborg Andersen til Computerworld.

Trods glæden hos dotDK over, at kunne aflevere underskrifterne, vil Kim Viborg Andersen ikke ud med navnene på de mange medlemmer af frygt for at forplumre udbuddet.

Han vil kun røbe, at foreningen af Kommunale IT-chefer (KITA) bakker op omkring dotDK-foreningen, og at ingen DIFO-medlemmer har skrevet under på standard-tilkendegivelsen om at støtte dotDK, selvom den nye domæne-aspirant har mødtes med flere afmedlemmer fra DIFO.

Venter angreb

Samtidigt venter han nu på, at DIFO vil angribe navnene på støtte-listen som værende useriøse.

"Men det er jo ikke noget DIFO skal afgøre, det er helt op til IT- og Telestyrelsens at vurdere. De har allerede givet de tekniske specifikationer grønt lys, og nu er det altså sidste hurdle, som vi skal have klaret," siger Kim Viborg Andersen.

Rækker hånd ud

Deadline for tilkendegivelserne udløber først tirsdag den 26. august, og dotDK agter at søge opbakning fra endnu flere organisationer i mellemtiden.

Faktisk ser Kim Viborg Andersen meget gerne, at DIFO-medlemmerne henvender sig for at skrive under på idé-grundlaget.

"Der er jo ingen grund til, at DIFO-medlemmerne står i hjørnet og er mavesure over den tidligere afgørelse, og vi er i stand til at skaffe så mange tilkendegivelser. Vi byder meget gerne alle DIFO-medlemmerne velkomne i vores forening," lyder det fra Kim Viborg Madsen.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S