Ministerium: Kan pirat-forbindelser kappes?

Kulturministeriet vil vide, hvad telebranchen gør for at forhindre piratkopiering. Teleselskaberne frygter, at de skal pålægges et større ansvar for kundernes brug af internettet.

Artikel top billede

Kan I kappe piraters internetforbindelse og hvordan kan I forhindre piratkopiering?

Det er to ud af otte spørgsmål, som Kulturministeriet har stillet til de danske teleselskaber.

Det fremgår af en e-mail fra Kulturministeriet, som Computerworld er kommet i besiddelse af.

Teleskaberne frygter, at spørgsmålene er udtryk for, at teleindustrien skal pålægges et større ansvar for kundernes brug af internettet.

"Vi kan kun skride ind overfor pirater, hvis vi opdager dem. Derfor antager Kulturministeriet åbenbart, at det er vores opgave at overvåge kunderne på nettet. Det undrer os, fordi lovgivningen fastslår, at teleselskaberne ikke er ansvarlige for, hvad kunderne bruger tjenesterne til," siger Jens Ottosen-Støtt, der er juridisk chef i Telia og formand for brancheforeningen Telekommunikations-industrien i Danmark.

Spørgsmålene kommer som et led i en række møder om ophavsret på internettet, som Kulturministeriet holder. På møderne deltager repræsentanter fra den danske telebranche og musikindustrien.

Videnskabsminister Helge Sander har tidligere oplyst, at han på baggrund af Kulturministeriets møder vil overveje, om Danmark skal følge i hælene på de lande, der arbejder på at kappe internetforbindelsen til internettets pirater.

Teleselskaber: Ikke vores bord
Jens Ottosen-Støtt fortæller, at Kulturministeriet og musikindustrien ikke skal forvente, at teleselskaberne vil optrappe jagten på pirater med mindre politikerne vælger at pålægge dem et større ansvar.

"Musikindustrien vil gerne have os til at gå længere, men gør vi det, vil det forrykke balancen mellem hensynet til rettighedshaverne og hensynet til privatlivets fred. Det er et principielt spørgsmål, som vi ikke mener skal besluttes i et lukket mødelokale, men er et spørgsmål for politikerne," siger Jens Ottosen-Støtt.

Teleselskaber vil ikke lege politi

Jens Ottosen-Støtt bakkes op af Christian Wulff Søndergaard. Han er public affair-chef hos Telenor, som blandt andet ejer internetudbyderen Cybercity.

"Vi mener ikke, at vi har et ansvar for, hvad vores tjenester bliver brugt til. Vi undrer os lidt over spørgsmålene, fordi vi opfatter piratkopieringen som et mellemværende mellem rettighedshaverne og dem, der udbyder de ulovlige tjenester," siger Christian Wulff Søndergaard.

Når Telenor alligevel deltager i samarbejdet hos Kulturministeriet, er det for at modvirke, hvad Christian Wulff Søndergaard opfatter som et stigende pres for at få teleselskaberne til at tage ansvar for brugen af deres tjenester.

"Vi føler, at der et stigende ønske om at pålægge os at spærre sider, overvåge vores kunders færden og udlevere oplysninger om kunderne uden forudgående dommerkendelse, og vi vil gerne forsvare vores kunders retssikkerhed," siger Christian Wulff Søndergaard.

Meldingen er nøjagtig den samme hos TDC.

"Det er ikke vores opgave at lege internetpoliti, og det har vi tænkt os at fortælle Kulturministeriet," siger Heidi Juul, der er afdelingschef for TDC's afdeling for markedsret.

Fransk model ligger ikke i kortene

Kulturministeriet oplyser, at spørgsmålene er et led i ministeriets arbejde med at få overblik over problemstillingen.

"Vi skal have overblik over, om de nuværende regler er hensigtsmæssige. Modellen, hvor piraterne får kappet deres internetforbindelse, ligger ikke umiddelbart i kortene, men det er endnu for tidligt at sige, hvad vi kommer frem til," siger Bente Skovgaard Kristensen, der er kontorchef i afdelingen for Medier og Idræt hos Kulturministeriet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse