Sony Ericsson klar med ubegrænset musikdownload

Sony Ericsson er på trapperne med ubegrænset download af musik. Ny musiktjeneste skal tage kampen om med Nokias offensiv på musiksiden.

Artikel top billede

Svensk-japanske Sony Ericsson - der er verdens femte-største mobilproducent - vil til nytår åbne for en musik-tjeneste med ubegrænset download.

Den nye tjeneste skal tage kampen op med Nokias nye musiktjeneste 'Comes with music', der giver ret til ubegrænset musik-download i et år med købet af bestemte Nokia-telefoner.

Norske Telenor bliver det første teleselskab, der kommer til at tilbyde Sony Ericssons nye musiktjeneste til kunderne.

Det kommer til at ske omkring nytår, hvor Telenor vil begynde at sælge Sony Ericsson-telefoner med medfølgende ubegrænset musikdownload.

Sony Ericsson vil ifølge Financial Times forsøge at lægge afstand til Nokia ved at gøre det muligt for de kunder, der køber en musik-telefon, at overføre et bestemt antal musiknumre til andre enheder.

'Comes with music' vil blive udrullet i Storbritannien i oktober som det første land.

Nokias musikchef, Tommi Mustonen, har tidligere i interview med Computerworld fortalt om 'Comes with music'-konceptet.

PlayNow Plus med 1.000 numre

De Sony Ericsson-mobiltelefoner, der vil blive solgt under det nye koncept, der kommer til at hedde 'PlayNow Plus', vil blive solgt med 1.000 præinstallerede musiknumre.

Samtidig vil køberne få adgang til det fulde bagkatalog fra de fire store musikselskaber, Universal, EMI, Warner, Sony BMG samt en række mindre pladselselskaber, som de vil kunne downloade til deres telefon samt til deres computer.

Ifølge Financial Times er det alene de mobilselskaber, der kommer til at sælge mobiltelefonerne, der fastsætter prisen.

Det ventes ifølge avisen, at abonnements-perioden vil blive seks, 12 og 18 måneder. Derefter vil de musiknumre, der er blevet spillet oftest, blive frigivet til evig arv og eje, mens de sange, der er blevet spillet mindst, vil blive slettet.

Sony Ericsson er for tiden under pres og har alene i år nedjusteret to gange, fordi salget er gået dårligere end forventet på det europæiske marked, der er et kernemarked for selskabet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura