Danske Bank efterforsker seneste IBM-nedbrud

IBM skal i denne uge stille med en god forklaring på det nedbrud, der i fredags ramte Danske Netbank. Men banken har allerede kortlagt en stor del af nedbruddet. Læs her, hvad der gik galt.

Artikel top billede

Det var en teknisk fejl hos Danske Banks leverandør, IBM, der fredag morgen var skyld i at en ottendedel af bankens privat- og virksomhedskunder ikke kunne bruge netbank og Business Online-tjenesten i en lille time.

Det fortæller Peter Vestergaard, der er It Service Manager hos Danske Bank.

Bankens system er opbygget således, at en webserver tager imod alle forespørgsler fra kunderne. Disse forespørgsler sendes så videre ind til bankens back-end system, som drives på en mainframe.

På denne mainframe kører der otte klonede såkaldte MVS'er (Multiple Virtual System)med hver deres Unix-skal, som hver især udfører et antal processer, blandt andet en http-server.

Temmelig teknisk affære

"I denne Unix-skal havde vi på én MVS'er en regulær fejl, som vi ikke er kommet til bunden af endnu, fordi det er en temmelig teknisk affære," siger Peter Vestergaard.

Fejlen bevirkede nemlig, at Danske Banks system ikke kunne opstarte navngivne nye processer, fortæller Peter Vestergaard.

Og det er et problem, fordi en række af de i forvejen kørende processer kan have brug for at starte underprocesser op, hvilket imidlertid ikke var muligt på grund af fejlen, forklarer Peter Vestergaard.

"Dette skete på en af vores otte kloner. Dermed havde en ottendedel af de aktive kunder periodiske problemer," siger Peter Vestergaard, der forklarer at balanceringen af adgangen til systemet er uafhængig af geografiske forhold.

Kunder ringede til support

Det var ifølge Peter Vestergaard bankens overvågning og kunderne som gjorde Danske Bank opmærksom på fredagens problemer med at logge på netbanken.

Symptomerne viste sig nemlig da kunderne sidst på morgenen begyndte at logge på netbanken.

I første omgang så det ud til at fejlen var relateret til en planlagt ændring, der blev udført på systemet natten til fredag.

Men den teori viste sig at være en blindgyde. I øjeblikket arbejder banken sammen med leverandøren derfor stadig på at finde den egentlige årsag til, hvorfor fejlen opstod.

IBM ramt af fejl igen

Danske Bank har ikke officielt fortalt offentligheden om identiteten på den leverandør som var skyld i fredagens nedbrud.

Men IBM bekræftede fredag overfor Computerworld, at IBM var ramt af en kortvarig driftsforstyrrelse samme morgen.

"Beklageligvis gav dette problemer for Danske Banks netbank. Problemet var afgrænset til Danske Bank, og driften blev genoprettet efter lidt over en time," skrev IBM's danske pressechef Carsten Grønning fredag til Computerworld.

Det er ikke første gang, at Danske Bank har problemer med leverandøren IBM.

Banken havde i lighed med en del andre store danske virksomheder kæmpe-problemer, da en del af IBM's 10.000 kvadratmeter store datacenter gik i sort den 9. april.

Dansk Bank forventer nu ifølge sin kontrakt et første udkast til en hændelsesrapport fra leverandøren inden fredag i denne uge.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på AI inden for forskning

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job