DotDK frygter skyttegravskrig mod DK Hostmaster

En læk af fortrolige dokumenter om støtte-erklæringer er en kæmpe sten i skoen på dotDK-foreningen. Den frygter, at konkurrenten DK Hostmaster vil forsøge at få opbakningen til at smuldre.

Artikel top billede

Super irriterende.

Talsmand Kim Viborg Andersen fra domæne-foreningen dotDK raser over, at den fortrolige liste med dotDK-støtterne er sluppet ud til offentligheden.

Lækken er sket, efter konkurrenten DIFO/DK Hostmaster har fået aktindsigt i de 19 støtteerklæringer.

Og Kim Viborg Andersen er ikke i tvivl om, at det et DIFO-medlem, der har udleveret listen til offentligheden.

"Det kan kun være en fra DIFO, der har sendt listen ud til pressen. Nu kan man jo bare frygte, at der starter en ny skyttegravskrig med DIFO, som vil forsøge at overtale vores støtte-virksomheder til at trække opbakningen tilbage," siger Kim Viborg Andersen.

Formand Mads Bryde Andersen fra konkurrenten DIFO/DK Hostmaster siger til Computerworld, at lækken kan komme alle mulige steder fra, fordi der givetvis er andre end DIFO-medlemmerne, der kender til papirerne på IT- og Telestyrelsens kontorer.

"Derudover vil vi ikke kontakte dotDK's støttevirksomheder. Vi vil i stedet lade det være op til IT- og Telestyrelsen om at træffe en afgørelse," bedyrer Mads Bryde Andersen.

Taler for sig selv

Mads Bryde Andersen har tidligere udtalt, at listen med dotDK-støtteerklæringerne taler for sig selv i betydningen af, at det mindre og ubetydelige spillere.

"Ja, den taler for selv," replicerer rivalen Kim Viborg Andersen og understreger, at det er slagkraftige virksomheder, som står bag dotDK i bestræbelserne på at vinde udbuddet om at administrere det danske top-level domæne .dk.

Sover godt om natten

"Vi sover roligt om natten, for vi har fulgt udbuddet til punkt og prikke. Når man ser på listen med vores støtter, så ser man samtidigt også en anden og ny form for organisation, der nok dækker noget bredere, end hvad DK Hostmaster kan præstere," siger Kim Viborg Andersen.

Han forklarer sit udsagn med, at organisationer som eksempelvis Foreningen af Danske Domæneregistranter, Foreningen af Kommunale IT-chefer, Foreningen af Danske Interaktive Medier og Danske Handicaporganisationer på mange måder repræsenterer slutbrugerne bedre end de nuværende medlemmer hos DK Hostmaster.

"DIFO og DK Hostmaster har de store, formelle og gammelkendte organisationer i ryggen. Vi står klar med en helt ny form for organisation, der er meget tættere på slutbrugerne," forklarer Kim Viborg Andersen.

Tænker over deadline

DotDK-folkene har tidligere været meget sejrssikre, men smilene er stivnet lidt siden 26. august, da støtteerklæringerne skulle afleveres til IT- og Telestyrelsen.

"Det er klart, at jo længere tid, der går, des mere tænker man på, hvorfor mon de ikke træffer en afgørelse. Den situation kender alle, der har været til en eksamen," forklarer Kim Viborg Andersen, som til daglig er professor på CBS.

Han vil dog være yderst overrasket, hvis IT- og Telestyrelsen ikke vælger dotDK som vinder af udbuddet.

I kulissen står de it-politiske ordførere, som efter offentliggørelsen af dotDK's støttrer var noget overraskede over navnelisten. Politikerne kan nemlig forpurre hele udbuddet, hvis de mener, at det ikke er gået til, som det skulle.

Den endelige afgørelse om, hvem der skal styre .dk-domænet fra februar 2009 falder formentlig i næste uge.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S