Karsten Ree: Masser af kontanter og besked til Zepto

Karsten Ree har sikret sig mod typisk dot-com-fælde. Og så har han en ting eller to at fortælle pc-producenten Zepto, som han ejer en del af.

Artikel top billede

En holden mand. Karsten Ree har fået alle pengene kontant. Ingen aktier i eBay. - Foto: Jakob Boserup (Foto: Jakob Boserup / Jakob Boserup)

Efter gårsdagens salg af Den Blå Avis til eBay er Karsten Ree blevet en holden mand.

Over to milliarder danske kroner betalte den amerikanske auktionsgigant for det danske annonceimperium.

Og det er penge, Karsten Ree ikke lader gå op i røg, som det er sket for andre dot-com-eventyrere.

Det er før set, at svimlende formuer er blevet decimeret efter store kursfald.

Går ikke i dot-com-fælde

Det var for eksempel tilfældet i 2000, da den danske søgeportal Jubii blev opkøbt af den tysk-spanske søgeportal Lycos Europe for 850 millioner kroner. Købesummen til Jubii-stifterne faldt i Lycos-aktier, som siden faldt voldsomt i værdi.

Samme scenario har Karsten Ree sikret sig mod ved salget af Den Blå Avis til dot-com-selskabet eBay. De 2,1 milliarder, som eBay pungede ud, er ikke faldet i aktier, bekræfter Karsten Ree over for Computerworld.

"Jeg har fået alle pengene kontant," siger han og tilføjer, at der sågar skulle være dækning på den gigantiske check.

Zepto skal tage sig sammen

Karsten Ree har imidlertid ikke fået blod på tanden efter at investere yderligere i hverken dot-com- eller it-firmaer.

Han ejer dog stadig 10 procent af den danske pc-producent Zepto, men han lader forstå, at han i grunden er for gammel til den slags.

"Jeg tilhører jo en årgang, der i virkeligheden synes det dér er noget fnadder," som han siger på vej til bestyrelsesmøde i netop Zepto.

Han afviser dog, at han er på vej til at sælge sin andel lige nu.

"Aktierne er jo ikke ret meget værd. De har hårde tider," siger han, men lægger samtidig ikke skjul på, at han forventer mere af Zepto, end han hidtil har set.

- Hvad vil du sige på bestyrelsesmødet?

"Jeg siger, de skal stramme balderne og gå lidt mindre op i deres ferieboliger i Spanien og deres Porscher, så forretningen bliver mere seriøs. Hvis det overhovedet er muligt, så skal man fandengalemig finde ud af noget snart, for det er svært at konkurrere med alt det, der sker," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job