Politiet: Helt utænkeligt at vi ikke følger tele-regler

Politiet finder det utænkeligt, at der er betjente, som ikke følger retsplejeloven, når de henvender sig til teleselskaber for at få udleveret data.

Artikel top billede

Læs også: Politiet er på data-fiskeri uden dommerkendelse.

Nogle af landets største teleselskaber har modvilligt erkendt over for Computerworld, at politiet henvender sig uden først at præsentere en dommerkendelse.

Men vicepolitidirektør Erik Terp fra Syd- og Sønderjyllands politi finder det fuldstændig utænkeligt, at politiet ikke følger gældende regler og procedurer ved henvendelse til teleselskaber.

"Henvendelser til teleselskaberne fra politikredsene sker typisk via Rigspolitiets telecenter i forbindelse med politiets efterforskning af straffesager. Her gælder reglerne i retsplejeloven og dem kender alle vores medarbejdere - de får reglerne ind med modermælken på politiskolen," siger Erik Terp, der er udpeget som talsmand af Rigspolitiets kommunikationsafdeling.

Fastsat særlige procedurer

Når politiet skal reagere har de nedfældet retningslinjer, som alle betjente ifølge Erik Terp følger.

"I politikredsene er der typisk også fastsat særlige procedurer, som skal sikre, at retsplejelovens regler overholdes - blandt andet vil en af politiets jurister altid vurdere, om der eksempelvis er grundlag for at foretage telefonaflytninger, indhente teleoplysninger," forklarer Erik Terp.

Henvendelser til telefonselskaberne forekommer også i tilfælde, hvor en borger eksempelvis er i overhængende fare eller politiet modtager oplysninger om selvmordsopkald.

Ved selvmordsopkald træder straffelovens bestemmelse om nødret i kraft, hvor politiet ikke behøver dommerkendelse for at hive oplysninger ud af teleselskaberne.

Blandt andet fik kredsens unge vagthavende i weekenden et opkald om en selvmordstruet person, hvorefter den vagthavende slog op i retningslinjerne angående selvmordsopkald og kontaktede Rigspolitiets telecenter, som efterfølgende fik fat i det pågældende teleselskab og iværksat en masterpejling.

På baggrund af denne mastepejling kunne ordensmagten spore sig frem og forhindre personen i at gøre skade på sig selv.

"Hvis det skulle vise sig at være rigtigt, at teleselskaberne får uautoriserede henvendelser fra politiet, så vil jeg på det kraftigste opfordre teleselskaberne til at henvende sig til ledelsen i den nærmeste politikreds. Hvis der forekommer smuttere er det vigtigt, at vi selv får mulighed for at vejlede vores personale om den rigtige fremgangsmåde," siger Erik Terp.

Læs også: Politiet er på data-fiskeri uden dommerkendelse.

Advokat: Politiets data-fiskeri er ulovligt og misbrug.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension