Politiet: Helt utænkeligt at vi ikke følger tele-regler

Politiet finder det utænkeligt, at der er betjente, som ikke følger retsplejeloven, når de henvender sig til teleselskaber for at få udleveret data.

Artikel top billede

Læs også: Politiet er på data-fiskeri uden dommerkendelse.

Nogle af landets største teleselskaber har modvilligt erkendt over for Computerworld, at politiet henvender sig uden først at præsentere en dommerkendelse.

Men vicepolitidirektør Erik Terp fra Syd- og Sønderjyllands politi finder det fuldstændig utænkeligt, at politiet ikke følger gældende regler og procedurer ved henvendelse til teleselskaber.

"Henvendelser til teleselskaberne fra politikredsene sker typisk via Rigspolitiets telecenter i forbindelse med politiets efterforskning af straffesager. Her gælder reglerne i retsplejeloven og dem kender alle vores medarbejdere - de får reglerne ind med modermælken på politiskolen," siger Erik Terp, der er udpeget som talsmand af Rigspolitiets kommunikationsafdeling.

Fastsat særlige procedurer

Når politiet skal reagere har de nedfældet retningslinjer, som alle betjente ifølge Erik Terp følger.

"I politikredsene er der typisk også fastsat særlige procedurer, som skal sikre, at retsplejelovens regler overholdes - blandt andet vil en af politiets jurister altid vurdere, om der eksempelvis er grundlag for at foretage telefonaflytninger, indhente teleoplysninger," forklarer Erik Terp.

Henvendelser til telefonselskaberne forekommer også i tilfælde, hvor en borger eksempelvis er i overhængende fare eller politiet modtager oplysninger om selvmordsopkald.

Ved selvmordsopkald træder straffelovens bestemmelse om nødret i kraft, hvor politiet ikke behøver dommerkendelse for at hive oplysninger ud af teleselskaberne.

Blandt andet fik kredsens unge vagthavende i weekenden et opkald om en selvmordstruet person, hvorefter den vagthavende slog op i retningslinjerne angående selvmordsopkald og kontaktede Rigspolitiets telecenter, som efterfølgende fik fat i det pågældende teleselskab og iværksat en masterpejling.

På baggrund af denne mastepejling kunne ordensmagten spore sig frem og forhindre personen i at gøre skade på sig selv.

"Hvis det skulle vise sig at være rigtigt, at teleselskaberne får uautoriserede henvendelser fra politiet, så vil jeg på det kraftigste opfordre teleselskaberne til at henvende sig til ledelsen i den nærmeste politikreds. Hvis der forekommer smuttere er det vigtigt, at vi selv får mulighed for at vejlede vores personale om den rigtige fremgangsmåde," siger Erik Terp.

Læs også: Politiet er på data-fiskeri uden dommerkendelse.

Advokat: Politiets data-fiskeri er ulovligt og misbrug.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS