Ekspert: Siemens-produkt ligner noget fra Hollywood

Det altomfattende overvågningsværktøj fra industrigiganten Siemens er som taget ud af Hollywood-filmen 'Enemy of the State', lyder vurderingen fra en ekspert, der aldrig har set noget lignende.

Artikel top billede

Et overvåningsprodukt fra netværksproducenten Nokia Siemens Networks kan overvåge dine telefonopkald, internetbesøg, bankkonti, flyrejser og stort set alt andet, som efterretningstjenesterne ønsker at snuse i.

Mats Fridlund, der er lektor ved Centre for Advanced Security Theory på Københavns Universitet, får flashbacks til en Hollywood-produceret skrækvision om overvågningssamfundet.

"Det her produkt er som taget ud af Hollywood-filmen 'Enemy of the State'. De amerikanske myndigheder bruger produkter med nogle af de samme funktioner, når de jagter seriemordere. Men jeg har ikke tidligere set produkter, der er så omfattende som dette," siger Mats Fridlund, der forsker i terrorisme og overvågningsteknologi.

Markedsføres til overbelastede efterretningstjenester

Han mener ikke, at det er nogen tvivl om, at produktet henvender sig til efterretningstjenester, der på grund af den stigende overvågning efterspørger produkter, der kan hjælpe dem med at administrere de voksende mængder data.

Ifølge et dokument, hvor Siemens selv præsenterer produktet, kan systemet foretage automatiserede telefonovervågning og assistere efterretningstjenesterne ved at samkøre en lang række følsomme personoplysninger om mistænktes internetadfærd, banktransaktioner, telefonopkald og rejseaktiviteter.

Det bør dog give anledning til etiske overvejelser hos både politikere og efterretningstjenester, mener Mats Fridlund.

"Det er helt okay at tjekke flere separate registre, men det bliver problematisk, når man begynder at samkøre dem. En samkøring af registre kan give adgang til nogle helt nye og nogle gange meget følsomme oplysninger," siger han.

Produktet vækker også bekymring hos den britiske forsker Greg Walton, som mener, at det er denne type produkter, der udgør rygmarven i en moderne politistat.

Læs Siemens egen præsentation af den avancerede overvågningsplatform.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car