KMD-formue skal bruges på it

De økonomisk pressede kommuner har fået en tidlig julegave. KL vil dele halvdelen af KMD-gevinsten ud til medlemmerne. Resten skal bruges til at forbedre kommunernes indkøb.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

KMD's ejere i kommunernes organisation KL har tænkt sig at bruge halvdelen af indtjeningen fra salget af KMD til at understøtte etablering af fælles it-standarder, fælles kravspecifikationer og til fælles indkøb af it.

Den anden halvdel af pengene skal fordeles blandt kommunerne.

Det fortæller KL's formand, borgmester i Rudersdal Kommune, Erik Fabrin (V) til Computerworld.

Han forklarer, at KL regner med, at der samlet kommer cirka 1,2 milliarder kroner i kassen, når der er taget højde for de penge , der skal gå til at afvikle KMD's gæld.

Det beløb bliver ifølge Erik Fabrin delt, og kommunerne får den ene halvdel, som de i princippet selv kan disponere over.

"Det er kommunalbestyrelsernes suveræne ret at afgøre, hvad de vil bruge de penge til, som de får ud af salget. Men der ligger nogle krav om effektiviseringer de næste fem år, og hvis man skal opnå de effektiviseringer på en ordentlig måde, så er it nøglen," siger Erik Fabrin, som altså forventer, at pengene bruges til it-investeringer og afbureaukratisering.

Kommunernes organisation KL ejer selskabet Kommune Holding, som nu får til opgave at styrke kommunernes rolle overfor it-leverandørerne.

"I KL-regi forventer jeg, at vi vil bruge KL's del af provenuet til at fastholde den stærke it-position vi har i kommunerne i Danmark. Vi skal have dækket det vakuum, salget af KMD medfører" siger Erik Fabrin.

Han forklarer, at kommunerne nu i fællesskab har en stor opgave med at organisere it-indkøbene.

"Kommunerne er formentlig samlet set Danmarks største it-indkøber. Her skal vi bruge Kommune Holding til at hjælpe os, og det arbejdes der på," siger Erik Fabrin.

Erik Fabrin er Venstre-mand og han fortæller, at han ikke frygter, at partifællen finansminister Lars Løkke Rasmussen vil lægge beslag på dele af beløbet eller modregne det i kommunernes økonomi.

"Det er kommunernes penge, og det har jeg også fået bekræftet i samtaler med den nuværende finansminister. Det var beskeden fra Thor Pedersen, da han var finansminister og regeringens politik er klar og uændret," siger Erik Fabrin.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job