KMD-formue skal bruges på it

De økonomisk pressede kommuner har fået en tidlig julegave. KL vil dele halvdelen af KMD-gevinsten ud til medlemmerne. Resten skal bruges til at forbedre kommunernes indkøb.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

KMD's ejere i kommunernes organisation KL har tænkt sig at bruge halvdelen af indtjeningen fra salget af KMD til at understøtte etablering af fælles it-standarder, fælles kravspecifikationer og til fælles indkøb af it.

Den anden halvdel af pengene skal fordeles blandt kommunerne.

Det fortæller KL's formand, borgmester i Rudersdal Kommune, Erik Fabrin (V) til Computerworld.

Han forklarer, at KL regner med, at der samlet kommer cirka 1,2 milliarder kroner i kassen, når der er taget højde for de penge , der skal gå til at afvikle KMD's gæld.

Det beløb bliver ifølge Erik Fabrin delt, og kommunerne får den ene halvdel, som de i princippet selv kan disponere over.

"Det er kommunalbestyrelsernes suveræne ret at afgøre, hvad de vil bruge de penge til, som de får ud af salget. Men der ligger nogle krav om effektiviseringer de næste fem år, og hvis man skal opnå de effektiviseringer på en ordentlig måde, så er it nøglen," siger Erik Fabrin, som altså forventer, at pengene bruges til it-investeringer og afbureaukratisering.

Kommunernes organisation KL ejer selskabet Kommune Holding, som nu får til opgave at styrke kommunernes rolle overfor it-leverandørerne.

"I KL-regi forventer jeg, at vi vil bruge KL's del af provenuet til at fastholde den stærke it-position vi har i kommunerne i Danmark. Vi skal have dækket det vakuum, salget af KMD medfører" siger Erik Fabrin.

Han forklarer, at kommunerne nu i fællesskab har en stor opgave med at organisere it-indkøbene.

"Kommunerne er formentlig samlet set Danmarks største it-indkøber. Her skal vi bruge Kommune Holding til at hjælpe os, og det arbejdes der på," siger Erik Fabrin.

Erik Fabrin er Venstre-mand og han fortæller, at han ikke frygter, at partifællen finansminister Lars Løkke Rasmussen vil lægge beslag på dele af beløbet eller modregne det i kommunernes økonomi.

"Det er kommunernes penge, og det har jeg også fået bekræftet i samtaler med den nuværende finansminister. Det var beskeden fra Thor Pedersen, da han var finansminister og regeringens politik er klar og uændret," siger Erik Fabrin.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S