Tidligere topchef vil købe Yahoo

Tidligere amerikansk topchef er i gang med at forsøge at skaffe kapital til at købe Yahoo.

Artikel top billede

Den tidligere topchef for amerikanske AOL Jonathan Miller er i gang med at forsøge at skaffe midler til at købe hele eller dele af Yahoo.

Ifølge førende amerikanske medier er Jonathan Miller i fuld gang med at forhandle med kapitalfonde og andre pengestærke investorer i bestræbelserne på at rejse nok kapital til at byde på Yahoo.

Ifølge Wall Street Journal regnes det for sandsynligt, at Jonathan Miller vil byde mellem 20 og 22 dollar per Yahoo-aktie.

Alene rygterne, om at Jonathan Miller kan være på vej med et bud, har fået den voldsomt pressede Yahoo-aktie til at stige.

Jonathan Miller kan dog få problemer med at skaffe den nødvendige kapital på grund af finanskrisen, der har fået finansmarkedet til at tørre ind.

I alt har Miller brug for at rejse op mod 180 milliarder kroner, hvis han sigter efter at købe hele Yahoo.

Jonathan Miller er tidligere blevet udpeget som en mulig efterfølger til Jerry Yang, der for nylig trak sig fra posten som administrerende direktør for Yahoo.

Rettet: Af den første version af denne artikel fremgik det, at Jonathan Miller har brug for at samle 100 millioner kroner, hvis han vil købe hele Yahoo. Det korrekte tal er ifølge Wall Street Journal meget højere: 28-30 milliarder dollar - svarende til op mod 180 millarder kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job