Danskerne har svært ved at søge i en browser

I stedet for at søge på URL'er i browseren benytter danskerne søgemaskinen Google, selv om det betyder flere klik. Det er der en god forklaring på, mener ITU-forsker.

Artikel top billede

Verdens mest populære søgemaskine Google har lanceret sine årlige lister over de mest søgte ord, personer og tv-programmer.

På listen over de mest søgte ord i den danske udgave af Google ligger "af" på førstepladsen efterfulgt af sociale tjenester som YouTube og Facebook.

Udover YouTube og Facebook ligger Krak, TV 2 og TDC også på Top 10-listen over de mest populære søgeord, selv om hjemmesiderne kunne være fundet hurtigere igennem en browser, hvis der bare lige blev tilføjet et lille .com eller .dk efter det søgte ord.

Hvorfor har danskerne dog ikke bare gjort det?

"Når man i stedet bruger Google til at søge, skyldes det, at man på baggrund af tidligere søgninger i browserens adressefelt vil minimere risikoen for at havne på en helt forkert - og måske farlig - side. Det virker meget nemmere at bruge en søgemaskine fra begyndelsen," forklarer lektor Leigh Simeon Keates, der underviser i brugervenlighed på IT-Universitetet.

International domænesøgning

Leigh Simeon Keates peger desuden på, at danske brugere ikke altid ved, om et domæne slutter på.com eller .dk

"Amerikanerne har sjældent det problem, mens danskerne risikerer at havne på et helt andet firmas hjemmeside - især hvis man søger efter et ord eller firmanavn, der gør brug af forkortelser," siger Leigh Simeon Keates.

Google-opgørelsen viser, at det ikke kun er danskerne, der søger efter domænenavne i søgemaskinen.

I flere andre lande ligger domænenavne som hotmail, ebay og Google (!) også højt i Google-søgningerne.

Barack basker Britney

Ikke overraskende kommer USA kommende præsident Barack Obama ind på en førsteplads over de mest søgte personer i Danmark og henviser den tidligere Google-dronning Britney Spears til tredjepladsen efter platinblondinen Paris Hilton.

De danske musikere Sys Bjerre, LOC og Tina Dickow formår dog at blande sig blandt de mest søgte, selv om de er i hård konkurrence fra blandt andre Heath Ledger og Metallica - som jo også er kvart dansk.

Blandt de hurtigst stigende ord på ligger på den danske udgave af Google ligger Google oversætter, TDC Play og X Factor på de tre første pladser. Sidstnævnte er også det mest populære søgeord inden for film- og tv.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job