Fem solide sikkerhedstips til it-chefen

It-Akademiet: It-sikkerhedsfarer lurer om hver et hjørne, og hver dag dukker nye risici op. Læs her hvordan du ruster dig på den lange bane.

Artikel top billede

It-chefer kaster om sig med nye firewalls, anti-virus og anti-spyware for at sikre sig mod en eller anden it-fare, der pludselig er dukket op.

Men det er en kortsigtet strategi, mener senior manager i Deloitte Business Consulting Michael Strand, der er certificeret i en række former for it-sikkerhed.

"Jeg ser ofte, at it-ledere og sikkerhedsledere reaktivt investerer i at sikre deres it mod de sikkerhedsfarer, som er øjeblikkets hotte emner i fagpressen, eller at de sikrer sig mod alle de sikkerhedsfarer, de kender og frygter," siger han.

Michael Strand peger på, at moderne sikkerhedsledelse i virkeligheden har til formål at sikre, at ingen ukendte og uaccepterede risici tages i virksomheden.

Det betyder grundlæggende, at it-chefen og sikkerhedslederen systematisk skal sikre, at der gennemføres en risikoanalyse for at skabe overblik over, hvilke aktiver virksomheden har som for eksempel it-systemer, data, personer, prestige med mere.

Derudover skal analysen indeholde en beskrivelse af, hvad der kan true aktiverne, hvilket eksempelvis kan være vira og hackere.

Endelig skal analysen vise, hvor sårbart hvert enkelt aktiv er i forhold til eksempelvis 'web-defacing', datatab, datatyveri og svindel.

Næste skridt i risikoanalysen er at identificere mulige kontrolforanstaltninger som firewall eller anti-virus.

"Samtidig skal man også bestemme prisen, man vil betale for den givne kontrolforanstaltning," siger Michael Strand.

Han forklarer, at it-chefen og sikkerhedslederen må afveje risikoen for, at et aktiv møder en trussel.

"Med ovenstående kan it-chefen og sikkerhedslederen danne sig et komplet billede af alle risici, og han kan træffe prioriterede og velbegrundede beslutninger om investeringer i kontrolforanstaltninger," siger han.

Sikkerhed for alle

Michael Strand anbefaler stærkt, at it-chefen og sikkerhedslederen sørger for at få virksomhedens mest erfarne folk involveret i it-sikkerhedsarbejdet med analysen.

"Analysen bliver kun så god som de folk, der laver den, og den er potentielt bestemmende for, hvordan virksomheden beskytter sig," siger han.

Michael Strand anbefaler samtidig, at risikoanalysen opdateres med jævne mellemrum for at sikre, at sikkerhedsbilledet ikke har ændret sig, og at sikkerhedsforanstaltningerne derfor skal justeres.

Sikkerhedseksperten pointerer, at it-chefen og sikkerhedsledelsen i virksomheden skal gøre sikkerhedspolitikken synlig og forståelig for medarbejderne for at sikre, at de leverer den og aktivt støtter den.

"Det betyder, at sikkerhedslederen skal sørge for, at medarbejderne bliver uddannet korrekt i sikkerhedspolitikken, og at de løbende får genopfrisket deres viden gennem oplysningskampagner som for eksempel indlæg i virksomhedens interne kommunikation, på intranettet, på gå-hjem møder og lignende," siger Michael Strand.

Derudover er det vigtigt, at sikkerhedspolitikkerne er ens for alle, og at de bliver fulgt altid, understreger Michael Stand.

"Sikkerhedspolitikken er til at smide ud, hvis den bliver brudt i et presset udviklingsprojekt, eller hvis en underdirektør omdefinerer politikken for ham selv," siger han.

Fem solide tips om it-sikkerhed

1. Skab overblik over risici.

Skab et komplet billede af virksomhedens it-sikkerheds risici ved at gennemføre en risikoanalyse.

2. Vælg foranstaltninger.

Vælg de rigtige sikkerhedsforanstaltninger og sikkerhedspolitikker i forhold til risikoanalysen.

3. Gør retningslinjerne tydelige.

It-chefen og sikkerhedsledelsen skal sikre, at området er synligt og forståelig for medarbejderne igennem uddannelse og oplysningskampagner.

4. Politik ens for alle.

Man skal desuden sikre, at sikkerhedsforanstaltninger og - politikker aldrig bliver omgået. Reglerne skal være ens for alle.

5. Opdater sikkerhedsanalysen.

Man skal sørge for løbende at vurdere risici, foranstaltning med mere.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S