Dansk webhotel forsvundet fra jordens overflade

Webhotellet Needhost er gået konkurs og har lukket serverne ned. Kunderne mister alle data.

Artikel top billede

Den danske webhotel Needhost er gået konkurs og efterfølgende sunket i jorden til stor frustration for firmaets omkring 2.000 kunder.

Kunderne kan ikke komme i kontakt med Needhost, der har efterladt følgende besked på selskabets telefonsvarer:

"Needhost er desværre gået konkurs og dermed lukket ned. Ligeledes er alle hjemmesider og servere blevet lukket ned, da aftalerne med leverandørerne er blevet opsagt. Al data er desværre gået tabt, og der er ingen muligheder for at gendanne data."

"Det er ikke muligt på nogen måde at komme i kontakt med Needhost. Ligeledes vil support-henvendelser ikke blive besvaret og telefonbeskeder ikke blive aflyttet. Vi beklager meget de problemer, som dette måtte påføre jer," lyder det på telefonsvareren.

Needhost er blevet kørt af blandt andre direktør Nicolai Frank Dalsgaard, der ikke er til at komme i kontakt med.

Ikke set siden foråret

Hostingselskabet T26 havde indtil foråret 2008 en anpart på 51 procent i Needhost.

T26 frasolgte dog i foråret sin del af forretningen til en værdi under 100.000 kroner ifølge direktør Flemming Jørgensen fra T26.

"Vi hjalp simpelthen nogle unge gutter med at starte et firma op. De boede hos os, men da vi solgte vores anpart, har vi ikke set dem siden," siger. Flemming Jørgensen.

Han understreger, at T26 ikke har mere med Needhost at gøre.

Rasende kunder mister flere års arbejde

Tilbage står Needhost-kunderne med skægget i postkassen og kan vinke farvel til alle deres data, efter at have forudbetalt abonnementer til Needhost.

En af de bitre kunder er redaktør Morten Skou fra xboxlife.dk, der må vinke farvel til to års spil-trailere, fordi Needhost ikke givet kunderne mulighed for at flytte data i tide, og der ikke var taget backup af trailerne.

De omkring 400 trailere har ligget på servere i Tyskland, hvor Needhost har været kunde hos hostingselskabet Strato

"Hvis Needhost ikke har betalt deres penge til tiden, så har Strato jo været nødt til at hive stikket på et tidspunkt. Men det er rigtig, rigtig surt for os, der ikke har back up," siger Morten Skou til Computerworld.

Han erkender, at han via den hårde måde har lært at tage back up.

Needhost-ejer har det skidt

Morten Skou kender Needhost-ejer Nicolai Frank Dalsgaard fra tidligere sammenhænge, og kan fortælle, at Nicolai Frank Dalsgaard ikke er glad for situationen.

"Jeg chattede med ham i går aftes, og han står til at skulle tabe en masse penge. Det er selvfølgelig aldrig rart, men jeg rådede ham til at flytte needhost.dk til en anden server og fortælle kunderne om situationen," siger Morten Skou.

På nuværende tidspunkt har det ikke været muligt at få en kommentar fra Nicolai Frank Dalsgaard.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S