Indisk KMD-partner presset i korruptionssag

KMD's store indiske samarbejdspartner, Satyam, er kommet i alvorlige problemer, efter Verdensbanken har blacklistet firmaet på grund af bestikkelse.

Artikel top billede

En af de indiske outsourcing-tigre, KMD-partneren Satyam Computer Services, er i problemer, efter Verdensbanken har udelukket Satyam fra kontrakter de næste otte år på grund af en korruptionssag.

Det skriver Financial Times.

Sagen drejer sig ifølge avisen om bestikkelse og forkert fakturering i forbindelse med it-udvikling og drift af systemer, der har indbragt Satyam ordrer for mere end en milliard kroner.

Satyam afviser i en pressemeddelelse, at beskyldningerne fra Verdensbanken har noget på sig. Verdensbanken fastholder dog sin udelukkelse af Satyam.

Den store indiske it-virksomhed, der de seneste år er vokset meget hurtigt, havde sidste regnskabsår en omsætning på mere end 10 milliarder kroner efter en vækst på 46 procent. Dermed er det også en af den indiske softwareindustris store succeshistorier, der nu har fået problemer med imaget.

Korruptionssagen kommer på et meget dårligt tidspunkt for Satyam, der allerede var ramt af en anden skandale. Derfor spekuleres der nu i, om Satyam kan ende med at blive købt op.

Formand i modvind

Den anden skandale, som har ramt Satyam, drejer sig om, at virksomhedens bestyrelse forsøgte at opkøbe to selskaber, der var ejet af bestyrelsesformandens familie. En handel som ville indbringe familien omkring 8,5 milliarder kroner.

Den store handel, som ikke havde opbakning blandt aktionærerne, blev bremset, men sagen har skadet Satyams ry, og det er blandt andet grunden til spekulationerne om, hvor vidt Satyam nu er på vej til et opkøb.

Satyam er også til stede i Danmark, men er først og fremmest kendt herhjemme gennem et omfattende samarbejde med KMD. Samarbejdet betyder blandt andet, at KMD har en speciel afdeling i Bangalore i Indien for Satyam-medarbejdere, der arbejder med den danske virksomhed.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S