Har Google gang i et pc-styresystem?

Google Android er blevet installeret på en netbook, og næste skridt kan være et regulært operativsystem til netbooks og pc'er. Microsoft er ikke overrasket og tager udfordringen meget alvorligt.

Artikel top billede

Søgemastodonten Google har brugt ti år på at blive verdens største online-succes, og nu tyder en del på, at selskabet er på vej fra den vante placering på nettet til at tilbyde et komplet operativsystem til netbook'en - og måske siden pc'en.

Sådan spekulerer Matthäus Krzykowski og Daniel Hartmann fra iværksætter-virksomheden Mobile-facts, der i sidste uge installerede den Linux-baserede mobilplatform Google Android på en Asus EEEPC 1000H-netbook på under fire timer.

"Vi havde netbook'en oppe og køre med næsten al den nødvendige hardware såsom grafik, lyd og trådløst internet-kort, som man ønsker sig," lyder det fra de to iværksættere på VentureBeat-hjemmesiden.

De to herrer var overraskede over, at installationen foregik relativt smertefrit. Blandt andet fremhæver de, at selvom mobilskærmen er fem gange mindre end Asus-netbooken, skalerede skærmbilledet automatisk til at fylde netbook-monitoren.

Klar i 2010?

Matthäus Krzykowski og Daniel Hartmann gætter på, at Google er klar med et styresystem til netbooks til næste år.

Det skyldes ikke mindst, at Androids brugerretningslinjer er målrettet to områder: mobilbrug og MID, der er Intels forkortelse for mobile internet devices - eller netbooks på godt, gammelt dansk.

En anden indikator på, at Android kan blive en ny spiller på netbook-markedet er, at Intel ifølge de to forfattere har driverne klar.

"Prøv at tænke dig Chrome-browseren, og dens mange muligheder for tredjepartsudviklere til at bygge bro til desktoppen. Det kunne betyde en helt nye bølge af elegante webapplikationer, der vil være billigere og mere dynamiske at benytte sig af," spekulerer de to mænd efter deres succesfulde netbook-installation af Android.

Microsoft i Googles sko

Hvis Android-spekulationerne viser sig at holde vand, og Google lancerer et styresystem til netbook'en til næste år, kan det gå ud over Microsofts dominerende position på operativsystemer til netbook'en, hvor selskabets Windows XP på nuværende tidspunkt bliver benyttet i stor stil.

"Jeg er ikke overrasket over, at Google vil forsøge at benytte sin stærke online-position til at brede sig ud på mobiltelefoner og styresystemer til netbook'en, der er en hybrid mellem mobiltelefonen og en egentlig pc," siger Microsofts danske teknologidirektør Jasper Hedegaard Bojsen, der hilser en eventuel konkurrence velkommen.

Han vurderer samtidigt, at det langtfra er sikkert, at Google stopper ved netbook'en.

"Hvis jeg var i deres sko, så ville jeg da udfordre konkurrenterne på alle områder, og dermed også bruge Android til at komme ud på pc'en. Vi holder naturligvis øje med, hvad Google foretager sig, og tager det meget alvorligt," understreger Jasper Hedegaard Bojsen.

Det har desværre ikke været muligt at få en kommentar fra Google angående netbook-planerne for Android.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics