Milliard på spil i kriseramt dansk bredbåndsselskab

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 19. januar 2009 kl. 12.59
 
ANNONCE:
 
 
 
Det kriseramte bredbåndsselskab MidtVest Bredbånd gik i betalingsstandsning, fordi bankerne smækkede kassen i.

Nu fortæller formanden for virksomhedens bestyrelse, Flemming Poulsen - som er direktør i en af ejervirksomhederne NOE - at problemerne bunder i, at efterspørgslen efter fiber er kommet langsommere i gang end ventet, og at MidtVest Bredbånd har valgt en forkert finansieringsform.

Formanden har siden virksomheden gik i betalingsstandsning forrige fredag arbejdet på at bringe MidtVest Bredbånd ud af krisen.

Flemming Poulsen vil ikke sige meget om de løsningsmodeller, der arbejdes med.

"Det kan jeg ikke udtale mig om. Vi drøfter situationen med forskellige mennesker, og jeg kan ikke indikere, hvad vi vil gøre. Ejerne har bedt mig om at få forelagt de muligheder, der er, og jeg kan ikke sige, hvilken retning vi går i," lyder det fra formanden.

"Vi holder møder med en bred kreds," siger Flemming Poulsen.

Milliard investeret
Ifølge formanden har ejerkredsen og MidtVest Bredbånd brugt op mod en milliard kroner på at nedlægge bredbånd.

MidtVest Bredbånd har investeret 600 millioner kroner i netværk, mens elselskaberne i ejerkredsen har investeret det resterende.

Flemming Poulsen mener, at hovedårsagen til problemerne er finanskrisen, men kan i tilbageblik godt pege på flere beslutninger, som har været med til at føre til betalingsstandsningen.

"Betalingsstandsningen er forårsaget af finanskrisen og bankerne, der pinedød skal have trukket noget likviditet hjem," siger Flemming Poulsen.

"Hvis jeg skulle tilbage og sige, hvor er det jeg begik fejlen, så er svaret noget i retning af, at MidtVest Breebånd i højere grad burde have anvendt en længere tidsplan. Kabler er et meget langsigtet forbrugsgode. Der kommer kunder, men de kommer knap så massivt, som vi havde troet. Vi har endnu ikke set et øget behov for fiber drevet af nye tjenester. Så salget af høje hastigheder og tillægsydelser har skuffet i forhold til de oprindelige forventninger," siger Flemming Poulsen.

Men det er ikke kun manglende efterspørgsel, der har skubbet MidtVest Bredbånd ud i krisen.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Europaudvalget gav fredag udenrigsminister Lene Espersen (K) lov til at indgå en "effektiv og ensartet international håndhævelse af immaterielle rettigheder."
19. marts 2010 kl. 15.57 | (5) | læs »

Systemet til de nationale skoletest fortsætter med at virke ustabilt. Både i går og i dag har der været problemer.
19. marts 2010 kl. 13.10 | læs »

Google anklager nu mediekoncernen Viacom for i al hemmelighed selv at have uploadet copyright-beskyttet indhold til YouTube.
19. marts 2010 kl. 15.22 | læs »

Regeringen har i dag fremlagt en spareplan, hvor der blandt andet er lagt op til, at kommunerne kan spare op mod 1,1 milliard ved at digitalisere dokumenter. KL undrer sig.
19. marts 2010 kl. 14.32 | læs »


Stifteren af Columbus IT, Michael Gaardboe, samler en række selskaber i et, og kalder sig nu verdens største Microsoft Dynamics CRM-leverandør.
19. marts 2010 kl. 15.01 | læs »



Erik Bonnerup er skuffet over samarbejdet om it i det offentlige, men er der intet sket de seneste 10 år? Finansministeriets digitaliseringchef og regionernes formand svarer igen på kritikken.
(1) | 19. marts 2010 kl. 13.55 | læs »



Det tidligere Nordjyllands Amt kritiseres for ikke at inddrage lægerne i processen omkring et nyt EPJ-system. Det kan få fatale konsekvenser for projektets succes, lyder det i ny ph.d.-afhandling.
19. marts 2010 kl. 13.04 | læs »



Borgerne skal have adgang til offentlige myndigheders datakataloger for at sikre demokratiet. Det mener www-opfinderen Tim Berners-Lee, som peger på, at det især kommer ulandene til gode.
19. marts 2010 kl. 12.22 | læs »



General Motors er i gang med at udvikle augmentet reality til de kommende biler, så man kan få digitale informationer præsenteret direkte i bilens forruden. Se konceptet her.
19. marts 2010 kl. 11.41 | læs »



Erik Fabrin har tegnet en KMD-kontrakt til 22 millioner kroner uden om udbud i sin egen kommune. Tidligere har han afvist al snak om udbudsfusk i kommunerne.
19. marts 2010 kl. 10.59 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:

Seneste debat
 
 
Whitepapers
The business world does not hold still any more. Your workers are on the move, and technology...

McAfee Email and Web Security Appliance sætter et filter op mellem dit netværk og internettet og...

Forstå, hvad du ved - og ikke ved - om strømforbruget i dit datacenter, og hvordan du forbedrer...