Fyringer: Jobkrisen rammer Jobindex

Landets største jobdatabase må sende 20 procent af sine medarbejdere over på den anden side af jobannoncerne.

Artikel top billede

Jobindexs stifter og ejer, Kaare Danielsen, må sige farvel til en femtedel af sine medarbejdere.

Faldet i antallet af jobannoncer på internettet betyder, at landets største online jobdatabase, Jobindex, i morgen fyrer 16 medarbejdere ud af 80 fra virksomheden, der ligger i København.

Det er 20 procent af medarbejderne, og stifter og direktør for Jobindex Kaare Danielsen beklager, at det er nødvendigt at tage så drastiske midler i brug.

"Antallet af jobannoncer er halveret i forhold til samme periode sidste år. Vi har måttet lave vores tv-reklamespots om. Nu siger vi, at der er 10.000 job på Jobindex hver dag i stedet for 20.000," siger Kaare Danielsen.

Ansættelsesstop i 2001

Jobindex har ikke tidligere været i en situation, hvor afskedigelser var nødvendige.

Inden krisen for alvor satte ind i 2001, havde Kaare Danielsen været forudseende nok til at indføre ansættelsesstop, så dengang kom det ikke til fyringer.

"Vi kom dengang styrket ud af krisen, fordi mange af de andre jobportaler bukkede under efterfølgende," siger han.

Han tror også, at krisen denne gang på længere sigt vil være en styrkelse af forretningsgrundlaget for hans virksomhed.

"Jeg tror, at de allersidste jobannoncører nu flytter fra printmedierne over på nettet."

80 millioner i banken

Jobindex er i forhold til så mange andre virksomheder priviligeret, idet selskabet har penge at arbejde med, forklarer han.

Der er 80 millioner kroner i banken, så der er noget at skære af, og virksomheden kan tåle ikke at køre med overskud i en periode.

"Vi mangler ikke penge, vi mangler arbejde," siger Kaare Danielsen.

Jobindex vandt Computerworlds it-konsulentpris for at være den mest profitable it-virksomhed i 2007 for firmaer med over 20 millioner kroner i omsætning.

Omkostningerne skal reduceres med cirka 15 milioner kroner i 2009, men Jobindex fastholder forventningerne til et pænt overskud i 2009, men med faldende omsætning.

"Det er noget surt noget, vi skal igennem. Jeg havde foretrukket sådan en lille sød, almindelig krise," siger Kaare Danielsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S