Forældre presser skoler til at bruge Microsoft-udstyr

Pres fra Microsoft-glade forældre er en del af forklaringen på, at få danske skoler bruger open source-programmer som OpenOffice.

Artikel top billede

Forældrene og lærerne i den danske folkeskole foretrækker, at børnene bruger Microsoft Office.

Det er en del af forklaringen på, at næsten alle skoler i landets fem største byer vælger Microsofts Office-pakke fremfor open source-alternativer som OpenOffice eller StarOffice.

I Københavns Kommune har en del skoler forsøgt sig med open source-alternativer til Office-pakken, men i dag bruger alle skoler Office-pakken på elevernes computere, fortæller Karl-Erik Andersen, der er kontorchef i Københavns Kommune.

"Der har været en række forsøg med open source på skolerne i København, men hver gang er forsøgene strandet på, at forældrene ikke synes, at det er en god ide. Flertallet af forældrene vil helst have, at børnene bruger de programmer, som de selv kender fra arbejdspladsen og andre steder," siger Karl-Erik Andersen, der er it- og kontorchef i Københavns Kommunes Børne- og Ungdomsforvaltning.

Blev tvunget af kommune

En af de københavnske skoler, der har forsøgt sig med et alternativ til Microsofts Office-pakke, er Katrinedal Skole i Vanløse.

På de cirka 165 computere, som skolens elever har adgang til, har man i en årrække benyttet sig af Suns open source kontorpakke StarOffice, som skolerne har fået tilbudt gratis gennem de danske undervisningsinstitutionernes it-center, Uni-C.

It-vejleder på Katrinedal Skole, Peter Høstved, forklarer, at de fleste elever var tilfredse med StarOffice, men at mange af lærerne og forældrene ikke brugte programmerne på deres private computere, selvom skolen stillede programmet gratis til rådighed.

Derfor opstod der ofte problemer, når dokumenterne skulle flyttes frem og tilbage mellem skole og hjemmet.

Det fik skolens lærere til at gøre oprør, og da kommunen kort tid efter indførte en it-politik, der indebar, at computere i kommunen skal køre med Microsoft Office, var der ingen vej tilbage, fortæller Peter Høstved.

"Vi var den sidste fribytterskole i København, som jeg plejer at kalde det. I dag bruger vi Microsoft Office, fordi kommunen til sidst kom og vred armen om på os. Det er jeg rigtig ked af, fordi selvom vi får en klækkelig rabat, mener jeg ikke, at Office-pakken er den høje licens værd," siger Peter Høstved.

Kommune: Skoler har frit valg

Karl-Erik Andersen, der er it-chef med ansvaret for de københavnske skoler, afviser overfor Computerworld, at kommunen har presset skolen til at skrotte StarOffice.

"Jeg forstår slet ikke den udlægning. Jeg vil ikke afvise, at skolen muligvis har følt et moralsk pres her fra afdelingen, hvor nogen har ment, at det ville være lettere, hvis skolen brugt Office-pakken. Men politikken her i kommunen er, at vi støtter skolerne i deres beslutning, hvis de ønsker at afmelde deres licenser og gå over til open source," siger Karl-Erik Andersen.

Han understreger, at beslutninger om valg af kontorpakker på elevernes computere afgøres af skolebestyrelsen på den enkelte skole.

KL kender problemet

Men Katrinedal Skole er næppe den eneste skole i Danmark, der har oplevet at møde modstand hos forældre og lærere, når de fravælger Microsoft-programmer. Den problematik kender Michael Hald, der er er it-konsulent Kommunernes Landsforening, også.

Han vurderer, at pres fra forældrene er en af årsagerne til, at open source-alternativer ikke er særligt udbredte på landets Folkeskoler.

"Der kan opstå konverteringsproblemer, når børnene er startet på en opgave i OpenOffice, men skal arbejde videre derhjemme, hvor mor og far bruger Word. I sådanne tilfælde går der ikke lang tid før skolen får utilfredse forældre i røret, der ikke kan forstå, hvorfor skolen bruger nogle programmer, som de ikke kender," siger Michael Hald.

Men ofte er det ofte blot en rygmarvsreaktion fra folk, der ikke har erfaringer med andre programmer end Microsofts, forklarer, Jens Kjellerup, der er it-chef for Børn og Unge-afdelingen i Århus Kommune.

Han har selv har været med til at indføre OpenOffice i Psykatrien i Århus.

"I Psykiatrien oplevede vi endda en lille effektivitetsfremgang, da vi indførte OpenOffice. Min erfaring er at den psykologiske barriere hos brugerne oftest er den største hindring for at indføre open source-programmer," siger Jens Kjellerup.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job