Rekord-fald på det vestlige mobilmarked

Julesalget blev et regulært flop for mobilproducenterne. Nu går det kun én vej: Nedad.

Artikel top billede

Efter tre kvartaler i træk med negativ vækst, er det vest-europæiske mobilmarked nu inde i en regulær recession, konkluderer analysehuset IDC.

I fjerde kvartal 2008 blev der solgt i alt 53,6 millioner mobiltelefoner i Vesteuropa. Det svarer til en nedgang på 13,5 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere.

"Fjerde kvartal er det værste kvartal nogensinde for mobil-producenterne," meddeler IDC-analytiker Francisco Jeronimo i en pressemeddelelse.

Som grund fremhæver han en kombination af faldende efterspørgsel, kurs-sårbarhed og finanskrisen, der har gjort det sværere for selskaber at låne penge.

Tilsammen har det ført til, at det ventede sæson-bestemte opsving i salget af mobiltelefoner i perioden op mod jul er udeblevet.

Samlet blev der i hele 2008 solgt 190,5 millioner mobiltelefon, hvilket er 5,9 procent færre end i 2007.

"Næsten alle producenter er gået tilbage i salget, og vi forventer, at første halvdel af 2009 bliver meget udfordrende, fordi forhandlere og distributører vil kæmpe for at få ryddet deres lagre," siger han.

IDC venter, at vi skal helt frem til midten af 2010, før mobil-markedet er på fode igen.

En undtagelse i de dystre meldinger er salget af smartphones. Det voksede nemlig med hele 25,9 procent i fjerde kvartal sammenlignet med salget et år tidligere. Over hele året steg salget af smartphones med 36,1 procent.

Nokia er fortsat Europas største mobilproducent fulgt af Samsung, Sony Ericsson, LG, Motorola og Apple.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect